• 2009-10-12

Odsłonięcie rzeźby Dariusza Fodczuka pt. Akrobata

12 października 2009 roku o godzinie 15.30 w parku obok gmachu Ratusza w Bielsku-Białej odbędzie się odsłonięcie rzeźby Dariusza Fodczuka pt. Akrobata.

incydenty-2009

Dariusz Fodczuk

Akrobata – to czterometrowa stalowa rzeźba mężczyzny stojącego na głowie na otwartej księdze. Dariusz Fodczuk nawiązał w ten sposób do najciekawszych kart historii Bielska-Białej, kiedy u schyłku XIX stulecia, wysiłkiem obywateli Bielska i Białej, unowocześniano sąsiadujące wówczas ze sobą miasta. Praca ta jest jednocześnie hołdem oddanym przez artystę tym, którzy odważyli się uwierzyć w człowieka. Odnosi się więc i do współczesności, zachęcając do stawania na głowie, by miasto dynamicznie rozwijało się i piękniało.

Akrobata powstał podczas realizacji programu międzynarodowych rezydencji artystycznych Incydenty 2009 i jest jedną z czterech rzeźb, które w październiku br. wzbogaciły przestrzeń Bielska-Białej. Rzeźba Dariusza Fodczuka dołączy do Salamandry plamistej Anny Daniell (Norwegia), Muzeum Larsa Morella (Norwegia), którego sponsorem był Fiat Auto Poland, oraz Kompasu dla Bielska-Białej Sławomira Brzoski (Polska).

Incydenty 2009 – program bielskich rezydencji artystycznych to kolejna edycja Incydentów, w której udział brało dwóch artystów polskich i dwóch artystów norweskich. Dwie pierwsze edycje rezydencji artystycznych Incydenty, prowadzone przez Toma Swobodę i Agulę Swobodę, odbyły się w Cieszynie, Czeskim Cieszynie i Wakefield (Wielka Brytania). Incydenty 3×3 w Wielkiej Brytanii organizowane były przez angielską organizację The Art House we współpracy z Galerią Bielską BWA. Tym razem kontekstem Incydentów było miasto Bielsko-Biała, udział artystów norweskich i partnerstwo z organizacją 0047 z Oslo (Norwegia). Uczestnicy rezydencji – dwóch artystów polskich i dwóch norweskich – zostali wybrani drogą konkursu przeprowadzonego przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z organizacją 0047 z Oslo, a ich zadaniem było stworzenie obiektów w przestrzeni publicznej miasta Bielska-Białej: rzeźb, instalacji, murali etc.

Program Incydenty 2009 został dofinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy, Samorząd Województwa Śląskiego oraz Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Kuratorką rezydencji jest Agnieszka Swoboda.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Dodaj komentarz