• 2009-10-12

Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach

Od 7 listopada 2009 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie - Gmach Główny można będzie oglądać wystawę Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach. W tym roku minie 20 lat działalności Galerii Starmach – jednej z najważniejszych w Polsce.

Marta Deskur, Pocałunek Judasza

Marta Deskur, Pocałunek Judasza

W ciągu dwóch dekad jej właściciele, Teresa i Andrzej Starmachowie, zorganizowali ponad 100 wystaw i zgromadzili olbrzymią, iście muzealną kolekcję sztuki czołówki polskich artystów współczesnych. Najlepsza i najciekawsza część tego zbioru, czyli prace kluczowe dla historii polskiej sztuki – obrazy, rzeźby, fotografie, instalacje – znajdą się na wystawie Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Historia naszej kolekcji jest znacznie dłuższa, aniżeli historia samej Galerii Starmach. Pomysł otwarcia i prowadzenia prywatnej galerii, zajmującej się polską sztuką współczesną, zrodził się jeszcze podczas naszych studiów na historii sztuki. W ówczesnych czasach wydawało się to nie tyle ryzykowne co absurdalne. Prace zaczęliśmy kolekcjonować już w latach 70. ubiegłego wieku, kupując je – z dzisiejszej perspektywy – za niewielkie pieniądze. Profil naszej galerii powstał w naturalny sposób, ponieważ przyjaźnie i sympatie zawiązane w tym okresie z większością artystów ze środowiska Grupy Krakowskiej, takimi jak: Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Teresa Rudowicz, Marian Warzecha czy też spoza grupy – Henrykiem Stażewskim i Ryszardem Winiarskim – pokrywały się z naszymi zainteresowaniami. Nigdy nie ulegaliśmy modom. Charakter Galerii Starmach nie zmienił się do dzisiaj, chociaż z upływem lat poszerzyło się grono artystów współpracujących z nami, jednak zawsze stawialiśmy na szeroko rozumianą klasykę sztuki polskiej - mówią Teresa i Andrzej Starmachowie.

Ekspozycja w sali wystaw zmiennych w Gmachu Głównym, przygotowywana wspólnie przez Galerię Starmach i Muzeum Narodowe w Krakowie, nie będzie zbudowana chronologicznie. Ma się raczej opierać na zaskakujących zestawieniach prac różnych artystów, np. Andrzeja Wróblewskiego z Markiem Chlandą, Henryka Stażewskiego z Marzeną Nowak, Mikołaja Smoczyńskiego z Zofią Gutkowską – Nowosielską, Katarzyny Kobro z Marią Jaremą i Andrzejem Pawłowskim. Chodzi o to, by podkreślić podobieństwa poszukiwań artystycznych twórców starszego i młodszego pokolenia z naszej kolekcji - mówią Teresa i Andrzej Starmachowie.

Oprócz prac wymienionych już artystów na wystawie znajdą się dzieła: Marka Piaseckiego, Koji Kamoji, Mirosława Bałki, Stanisława Dróżdża, Natalii LL, Stażewskiego, Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego, Tadeusza Kantora, Nowosielskiego, Jonasza Sterna, Brzozowskiego, Romana Opałki, Jana Tarasina, Grzegorza Sztwiertni, Piotra Lutyńskiego, Marty Deskur, Tomasza Ciecierskiego, Andrzeja Szewczyka, Mikołaja Smoczyńskiego. Wystawie będzie towarzyszył katalog z reprodukcjami wszystkich prac, szczegółowymi ich opisami oraz z tekstem autorstwa Andy Rottenberg.

Kurator wystawy: Andrzej Starmach
Redakcja katalogu: Andrzej Szczepaniak
Wystawa potrwa do 20 grudnia 2009, wernisaż – 6 listopada 2009, godz. 18.00

Dodaj komentarz