• 2009-10-09

Camera Obscura – wystawa fotografii Mateusza Palki

22 października 2009 roku o godzinie 18.00 w ODA Firlej we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Camera Obscura – wystawa fotografii Mateusza Palki. Prezentowane w Firleju czarno-białe fotografie zrobione zostały za pomocą aparatu otworkowego, wykonanego przez Mateusza Palkę własnoręcznie.

Fot. Mateusz Palka

Fot. Mateusz Palka

Jego konstrukcja została maksymalnie uproszczona, a jedyne dwa materiały użyte do jego produkcji to czarna tektura oraz taśma. Forma aparatu wymuszała stosowanie długich czasów naświetlania, dochodzących zazwyczaj do ok. 30 minut. W efekcie akt fotografowania bliższy był bardziej procesowi jakim jest widzenie niż wyrywkowemu momentowi zdejmowania obserwowanej rzeczywistości w ułamku sekundy. To, co w przeciągu tych długich minut nie trwało w jednym miejscu, zostało w procesie naświetlania pominięte, pozostawiając po sobie niekiedy tylko ślady światła.

Fot. Mateusz Palka

Fot. Mateusz Palka

Fotografie eksponowane na wystawie stanowią zapis dwuletnich podróży autora. Pojawiają się na nich miasta, takie jak Wrocław, Kraków, Lubawka, Milicz, czy wsie – Chełmsko, Trzcińsko. Dopełnienie tych zdjęć stanowią zapisy powstałe w nie do końca identyfikowalnej przestrzeni pozamiejskiej – jak lasy, góry czy jeziora. Wzajemne relacje, jakie nieustannie powstają między fotografiami z tego cyklu, stanowią o ich osobistym i introspektywnym charakterze, wyrażając istotę widzenia jako stale konstytuujący się proces.

Mateusz Palka (ur. 1985) absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze prace wykonał w 2000 roku w nurcie fotografii inscenizowanej, następnie szczególną rolę w jego poszukiwaniach zaczęła odgrywać camera obscura. Od 2 lat zajmuje się fotografowaniem na średnioformatowych materiałach. W czerwcu 2009 roku wystawiał swoje prace w ramach drugiej edycji festiwalu Podwodny Wrocław.
Zajmuje się współczesną problematyką estetyki obrazu fotograficznego.

22 października 2009 roku, godzina 18.00,  Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Wystawa czynna do 22 listopada 2009 roku.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR