• 2009-10-05

Piró – rusunek z lat 1973-2009

9 października 2009 roku o godzinie 17.00 w BWA Galeria Zamojska w Zamościu odbędzie się wernisaż pt.: Piró – rusunek z lat 1973-2009.
zaprasza na otwarcie wystawy.

Fot. Janusz Zimon

Stanisław Paweł Pyra - Piró, Fot. Janusz Zimon

Stanisław Paweł Pyra – Piró urodził się w dniu 8 maja 1925 roku w Czerniczynie. Od 1964 roku zajmuje się metaloplastyką, złotnictwem, rysunkiem, malarstwem, grafiką, sztuką konceptualną i poezją.Wykonał ponad dwanaście tysięcy rysunków, ponad czterysta obrazów, ponad trzysta rzeźb; wraz z synami Grzegorzem i Łukaszem prezentował swoje prace złotnicze na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w kraju i za granicą. Podczas czteroletniego pobytu w USA (1997-20010 napisał ponad tysiąc dwieście wierszy; opracował technologię zdrowia i sprawności Faust. Wziął udział w konkursie poetyckim im. Stanisława Ciesielczuka z okazji 600 – lecia miasta Hrubieszowa i otrzymał nagrodę specjalną za poemat Hrubieszów. W najbliższych latach artysta planuje zaprezentowanie kilku wystaw m.in. wystawy rysunków poświęconych pamięci zmarłego niedawno przyjaciela Wiktora Zina; oraz cyklu dedykowanego wielkiemu malarzami wszech czasów KOUO – HI (1020 – 1090) w związku ze zbliżającą się 1000 rocznicą jego urodzin w 2020 r.

Postać Stanisława Piro można nazwać ciekawym zjawiskiem. I to zarówno z artystycznego jak i czysto ludzkiego punktu widzenia. Filozof z głębią i ogromem życiowych doświadczeń, posiada także pogłębioną wiedzę medyczną i ezoteryczną. Jeśli chodzi o artystyczną stronę jego osobowości, to z urodzenia jest Piro rysownikiem. Przy czym, prezentowany przez artystę świat, jest wewnętrzny, baśniowy, choć widać w nim fragmenty pejzażu, natury, drzew czy mitycznych budowli. Rysunki, mistrzowsko kreślone piórkiem lub innym, sobie tylko znanym narzędziem traktuje również jako rodzaj medytacji, modlitwy i wewnętrznego wyciszenia. Mogłyby te rysunki służyć za ilustracje poetyckich tekstów, być uzupełnieniem słów poety i świetnie wpisują się w tradycję szeroko pojętej artystycznej ilustracji. Jerzy Tyburski-wstęp do katalogu.

Wystawa czynna do 30 października
w godz.10.00-17.00
BWA Galeria Zamojska
22-400 Zamość
ul.Staszica 27

Dodaj komentarz