• 2009-10-03

WSPÓŁ-GŁOSY. Małe formy grafiki

7 października 2009 roku o godzinie 18.00 w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009 w Galerii Raven w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy prac Zbigniewa Biela, Jerzego Dmitruka, Adama Małka i Krzysztofa Tomalskiego, w pełni reprezentujących małe formy grafiki.

Zbigniew Biel, "Wyspa", akwaforta

Zbigniew Biel, "Wyspa", akwaforta

Wystawa prac, które w pełni reprezentują małe formy grafiki (akwaforta/ akwatinta, linoryt) Zbigniewa Biela, Jerzego Dmitruka, Adama Małka i Krzysztofa Tomalskiego. Zajmujący się klasyczną grafiką artyści kontynuują tradycje krakowskiej szkoły graficznej. Są wybitnymi specjalistami w tej trudnej dziedzinie o rozpoznawalnym w środowisku polskim i światowym charakterze twórczości.

Wrześniowy festiwal grafiki zainicjowany i zorganizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki poza przeglądem konkursowym sprzyja również konfrontacjom i dialogom na wielu innych poziomach, które toczą się równolegle w krakowskich galeriach, w istotny sposób uzupełniając kreowaną i utrwalaną w świadomości społecznej naturę grafiki współczesnej skomponowaną w wystawie głównej.

Taka szeroka i otwarta formuła wystawiennicza umożliwia również ujawnianie indywidualnych twarzy i przekornych racji. Dla nas jest to również doskonała okazja objawienia tego, co z powodów formalnych nie mogło znaleźć się w miejscu centralnym festiwalu, a zwyczajnie odnajduje się tutaj, bez większych pretensji konfrontacyjnych, kierując się raczej wolą przypomnienia o takim gatunku grafiki. To jeden z ważniejszych powodów zorganizowania tej mini wystawy w trakcie manifestacji sztuki wielkiego formatu.
W ten sposób czterech krakowskich artystów o różnych rodowodach i historiach, związanych z galerią oraz z małym formatem, organizuje wspólnie wystawę poświęconą własnej grafice niewielkich rozmiarów, jaką każdy z nas od czasu do czasu wykonuje bez szczególnie uroczystego, jak myślę, powodu ale ze szczególną przyjemnością – Krzysztof Tomalski.

Wystawa będzie czynna do 21 października 2009 roku.

7 października 2009 roku, godz. 18.00, Galeria Raven w Krakowie, ul. Brzozowa 7

Dodaj komentarz