Kinga Dunikowska NOWE w The Glasshouse

W 2009 r. projekt The Glasshouse został rozszerzony o program rezydencjalny, który rozpoczęła Kinga Dunikowska projektem NOWE. Projekt jest częścią Art Summer Tel Aviv, który rozpoczął się równolegle do Biennale Tel Aviv. The Glasshouse jest dostępny 24 godziny na dobę codziennie. Regularnie, trzy razy w tygodniu, publiczność jest zapraszana na dyskusje z artystami. The Glasshouse jest także przestrzenią wystaw, wykładów I performance’ów.

Kinga Dunikowska "NOWE" w The Glasshouse

Kinga Dunikowska, „Nowe”, wrzesień 2009, The Glasshouse, Tel Aviv

The Glasshouse (Szklany dom) jest ideą i faktycznym domem pary izraelskich artystów Lital Dotan i Eyal Perry’ego. Jako dzieło, podejmuje dyskusję o sposobie życia przetwarzanego w ramach działań artystycznych, społecznych i kulturalnych. Dom jest przekształcony w permanentną instalację, której elementy umieszczone zostały niemal we wszystkich pomieszczeniach – w sypialni, kuchni czy w łazience. Zgodnie z myślą organizatorów projektu, sztuka powinna być doświadczana w miejscu, które pozwala na wytchnienie. Wyciszenie uruchamia fizyczne, emocjonalne oraz intelektualne aspekty doświadczenia. The Glasshouse został zaprojektowany jako miejsce otwarte i przyjazne, w którym sztuka ma szansę stać się łącznikiem pomiędzy ludźmi. Ponadto wspiera wymianę myśli i aktywności ukierunkowanej na kształtowanie bardziej otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Projekt NOWE Kingi Dunikowskiej, artystki związanej z galerią Foto-Medium-Art, został pomyślany, w pierwszym etapie, jako interwencja w przestrzeń dziedzińca The Glasshouse. Artystka uporządkowała podwórze domu, od dawna wypełnione rupieciami. Wykorzystując je, stworzyła instalację – aranżację podobną do wnętrza mieszkalnego, którego elementy przemalowała na biało. W ten sposób powstały nowe przedmioty: sofa, stół, lodówka, umywalka itp. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była kolacja (akt drugi) zorganizowana w tak zaaranżowanym przez artystkę miejscu. Po celebracji posiłku nastąpił trzeci akt projektu, podczas którego dziedziniec został oddany w ręce jego mieszkańców.

Praca Kingi Dunikowskiej nawiązuje do nazwy miasta Tel Aviv, które zostało nazwane, zgodnie z tłumaczeniem tytułu książki Theodora Herzla Altneuland (Stare-nowe państwo) na język hebrajski: Tel oznacza górę pamięci, Aviv – wiosna. Idea The Glasshouse powstała we wrześniu 2007 r., jako internetowa platforma informacyjna, traktująca o działaniach z zakresu sztuki performance. Co tydzień, w jednym z czterech pomieszczeń domu, odbywał się, transmitowany w sieci performance. Projekt, w ramach którego zrealizowano kilkadziesiąt wydarzeń, zakończył się wystawą w MOBY – muzeum w Izraelu oraz akcją artystyczną w trakcie otwarcia Urban Landscape Biennale w Bat-Yam. W następnym roku, dom artystów został otwarty dla publiczności.

Dodaj komentarz