• 2009-10-01

The Festival Band w Warszawie

W piątek 16 października 2009 roku w sali Palladium przy ulicy Złotej 9 w Warszawie z okazji 25. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu wystąpi legndarny zespół The Festival Band. Na imponującej liście gości, którzy występowali z zespołem, są m.in. aktorzy Maria Jarvenhelmi, Katja Riemann, Franziska Weiss, Jan Budarz, Jirzi Machaczek, reżyserzy Volker Schloendorff, Ognjen Svilicić, Lenny Abrahamson, Eran Kolirin, ważne osoby z branży filmowej takie jak Claudia Landsberger, Renate Rose, Steven Gaydos, Dieter Kosslick, Nikolaj Nikitin, czy legenda bułgarskiego rocka Kirył Mariczkow.

25. Warszawski Festiwal Filmowy

25. Warszawski Festiwal Filmowy

The Festival Band (TFB) to międzynarodowa grupa muzyczna, grająca na festiwalach filmowych, której korzenie tkwią z jednej strony w rock’and’rollu, a z drugiej w przemyśle filmowym. W skład zespołu wchodzą trzej dyrektorzy festiwali filmowych, noszący jedno imię: Stefan Kita Kitanow, Stefan Laudyn i Stefan Uhrik. Podstawę grupy stanowią czołowi bułgarscy rockmani: Petar Pesheto Georgiew (gitara, śpiew), Dimitar Nufry Vasilev (śpiew), Wasyl Vaso Gurov (gitara basowa, śpiew) i Dejan Dakata Dragiev (perkusja). Do podstawowego składu często dołączają przyjaciele i znajomi, czasami po prostu wskakując na scenę w czasie występów. W Warszawie z The Festival Band wystąpią polskie gwiazdy rocka: Tomek Lipiński, Olaf Deriglasoff, Paweł Kukiz oraz grupy Lessdress i Rude Boys. Próby odbywały się w Warszawie, Sofii i Pradze.

The Festival Band ma zagorzałych fanów w różnych częściach świata. Na repertuar zespołu składają się klasyczne numery rockowe oraz własne kompozycje. Początki zespołu sięgają zeszłego stulecia, kiedy to Kita i Pesheto dwaj przyjaciele znający się od dziecka z chóru chłopięcego, zaczęli grać na gitarach na ulicy w Sofii – dla pieniędzy i dla przyjemności. Jakiś czas potem Stefan Kitanow zaczął grać czołową rolę na bułgarskiej scenie filmowej – został dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii, producentem, dystrybutorem i kiniarzem. Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego od dziesiątego roku życia grał na gitarze klasykę i muzykę brazylijską. Stefan Uhrik, dyrektor praskiego FebioFestu, scenarzysta i producent, grał bluesa.

Dodaj komentarz