• 2009-10-01

9. Konkurs Gepperta

9 października 2009 roku o godzinie 19.00 w galerii  Awangarda BWA Wrocław odbędzie się rozstrzygnięcie 9. Konkursu Gepperta. Wystawa pokonkursowa będzie otwarta dla zwiedzających od 9 października do 22 listopada 2009 roku. Specjalna formuła tego wydarzenia, polegająca na zgłaszaniu jego uczestników przez wybitnych organizatorów i komentatorów życia artystycznego, stanowi o jego jakości i mocy poruszania dyskusji, która zawsze odbija się szerokim echem w świecie sztuki.

9. Konkurs Gepperta

9. Konkurs Gepperta

Konkurs E. Gepperta koncentruje się nie tylko na zadaniu wskazania nazwisk i dzieł. Udział kuratorów, dydaktyków i teoretyków sztuki pobudza zawsze do istotnych podsumowań i dyskusji na temat nowych impulsów i tendencji we współczesnym polskim malarstwie, współtworząc jego obraz na kolejne dwa lata. Skupiając się na zagadnieniu malarstwa i malarskości, konkurs odzwierciedla, co nieuniknione, również szersze zjawiska, które określają jego relacje z innymi mediami. Nie zawsze operując jedynie tradycyjnym blejtramem i farbą, niejednokrotnie sięgając po takie nośniki jak wideo czy instalacja, artyści odnoszą się do fascynującej siły i inspiracji płynącej z malarstwa. Tę dynamikę zmiennego pulsu malarstwa jako medium wśród innych mediów i strategii artystycznych, w sposób maksymalnie otwarty, konkurs usiłuje w każdej swojej kolejnej edycji reprezentować, śledzić i odzwierciedlać.

Zgodnie z misją konkursu, utworzonego w 1989 roku jako platforma konfrontacji i promocji debiutujących malarzy, kolejne edycje, mimo iż odbywają się na nieco różnych zasadach, restrykcyjnie ograniczają limit wiekowy uczestników. W tym roku w konkursie mogą brać udział malarze, którzy ukończyli uczelnie artystyczne maksymalnie trzy lata temu. Organizatorom zależy na wyszukaniu najlepszych i najciekawszych osobowości artystycznych, a jednocześnie możliwości zaprezentowania najszerszego w Polsce spektrum nowych, debiutujących twórców. W poprzednich edycjach konkursu brali udział tacy malarze, jak: Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia, Paulina Ołowska, Laura Pawela oraz wielu innych.

Tegoroczna 9. edycja Konkursu Gepperta jest zarazem przełomowa pod względem wysokości nagród pieniężnych, przygotowanych dla zwycięzców. Główna nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 30 000 złotych, druga nagroda, Prezydenta Wrocławia – 20 000 złotych, pozostałe równorzędne nagrody po 5 000 złotych ufundują Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Dyrektor BWA Wrocław. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom na uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej 09 października 2009 roku. Wystawa pokonkursowa zostanie pokazana nie tylko w BWA Wrocław, planowana jest również – podobnie jak w roku 2007 – jej ekspozycja w innych miastach Polski. Katalog wystawy zaprezentuje sylwetki wszystkich uczestników konkursu oraz reprodukcje wybranych do konkursu prac.

Uczestnicy: Adamczyk Justyna, Bicz Magdalena, Biskup Agata, Bujnowska Aleksandra, Czajkowski Sławomir, Czerniawska Aleksandra, Czyszczoń Jakub, Dunal Paweł, Gębska Agnieszka, Grupa Krecha, Janiszewska Róża, Kara Paulina, Kobylarz Szymon, Kuligowski Marcin, Lewandowski Kordian, Metwaly Jasmina, Siegmund Bartłomiej, Skupny Katarzyna, Stachyra Michał, Sztela Justyna, Szuszkiewicz Michał, Wasielewska Urszula, Wybierała Anna, Wysocki Piotr, Zborowska Julia.

Uczestników nominowali: Bogna Burska, Jan Gryka, Łukasz Guzek, Wojciech Kozłowski, Dominik Lejman, Paweł Leszkowicz, Anna Mituś, Jarosław Modzelewski, Stanisław Ruksza, Stach Szabłowski, Grzegorz Sztwiertnia, Ewa Tatar/ Dominik Kuryłek, Krzysztof Wałaszek
Kuratorzy: Patrycja Sikora, Piotr Stasiowski (BWA Wrocław) / Wojciech Pukocz, Michał Sikorski (ASP we Wrocławiu)
Jury: Adam Budak, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Stanisław Kortyka, Anna Markowska, Dorota Monkiewicz, Jarosław Suchan, Hanna Wróblewska.

Sesja ekspercka odbyła się: 12-13.05.2009 w auli ASP we Wrocławiu
Wystawa: 09.10 – 22.11.2009 w galerii Awangarda BWA Wrocław
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród: 9.10.2009 o godz. 19:00 w galerii Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz