• 2009-09-30

Możemorze – instalacja dźwiękowa

2 października 2009 roku o godzinie 13.00 w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu startuje instalacja dźwiękowa zrealizowana przez  Marcina Dymitera aka EMITER. Instalacja nosi tytuł: MOŻEMORZE.

MOŻEMORZE

MOŻEMORZE

Instalacja audio MOŻEMORZE jest oparta na analizie języka: dźwiękowym, dźwiękonaśladowczym aspekcie – w tym przypadku wyobrażeniu dźwięku morza. Podstawą projektu jest zebranie dokumentacji audio w związku z pytaniem: Jaki dźwięk wydaje morze? Jakie dźwięki nosisz w pamięci, kiedy myślisz morze? W tym celu EMITER odwiedził miasta zarówno położone nad morzem jak i te oddalone, w innych częściach Polski, aby zderzyć wyobrażenia na temat dźwięku morza. Podstawowym tematem jest refleksja nad językiem oraz wyobrażeniowość zjawiska, żywiołu, jakim jest morze. Chciałbym poruszyć i zaznaczyć w tym projekcie umowność i iluzoryczność kreowanej sytuacji a jednocześnie siłę wyobraźni, sugestywność ludzkich głosów, które przenoszą nas w świat indywidualnych wyobraźni. Projekt MOŻEMORZE ma być realizowany w galeriach, ale i w przestrzeni publicznej. Ma przynieść ulgę w zgiełku miejskim, skupić uwagę na głosie innych ludzi, ale i przenosić w wyimaginowany świat. Abstrakcyjny szum, próba odwołania do realnego dźwięku morza pogłębia umowność całego dźwiękowego zdarzenia. Chodzi jednak o to, aby poruszyć wyobraźnię, wprowadzić w sferę marzenia o błękitnym bezmiarze, zamknąć oczy i uwierzyć, że to dźwięk morza.

2 października 2009 roku, godzina 13.00, Centrum Sztuki Galerii EL, ul. Kuśnierska 6, Elbląg. Instalację będzie trwać przez miesiąc z przerwą na montaż nowej wystawy (5-8 października).

Dodaj komentarz