• 2009-09-30

Bliscy w hołdzie artyście – wernisaż prac Filipa Dziubka

3 października 2009 roku o godzinie 18.00 w Cafe Spokojna w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Filipa Dziubka. Tego dnia zaprezentowane zostaną obrazy, obiekty przestrzenne, dyplomowa praca wideo Pojedynek i filmowy montaż z performance Absolutely. Po wernisażu wystąpi DJ Yellow.

Zaproszenie na wystawę Filipa Dziubka

Zaproszenie na wystawę Filipa Dziubka

Filip Dziubek był studentem Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP. Zmarł tragicznie 22 grudnia 2008 roku. Pozostawił prace, które poruszają i dają do myślenia. Jego dzieła są jedyne w swoim rodzaju i świadczą o wyjątkowej miłości do sztuki, której oddał wszystko. W swoich dziełach artysta powtarzał kluczowe pytanie czym jest Życie, czym Człowiek, czym Miłość.

Podczas wystawy zobaczymy 20 obrazów, 35 szkiców, dyplomową pracę wideo Pojedynek i filmowy montaż z performance Absolutely. Wszystkie dzieła rozmieszczone będą w trzech grupach. Pierwsza obrazy abstrakcyjno-figuralne, następnie portrety i sceny, ujawniające pytanie co tworzy człowiek? oraz ukazujące komplikacje relacji miłosnych. Szczególną rolę w życiu artysty odegrała praca Pojedynek, należąca do trzeciej grupy poświęconej pracom wideo. Jest to projekt dyplomowy ukazujący starcie pomiędzy rektorem ASP Ksawerym Piwockim a studentem Filipem Dziubkiem, w którym autor czyni siebie poległym. Kolejnym dziełem w tej sali jest performance Absolutely, który ukazuje uniwersalną istotę relacji artysta-dzieło tworząc swojego rodzaju testament.

Filip jak niewielu kochał Akademię Sztuk Pięknych. Widać to dobitnie w jego heroicznych aktach obrony budynku ASP przez palenie własnych obrazów, a także w ufnym poddaniu ocenie ojców akademii projektu dyplomowego Pojedynek. Symboliczny i wieloznaczny tytuł jest wyrazem bezkompromisowego zmagania się samego ze sobą. Według autora tylko za prawdę warto zginąć. Istotą życia Filipa była walka – malowanie, tworzenie i ukazywanie tego innym.

Celem wernisażu jest postawienie pytania, co mogą znaczyć dzieła Filipa, dlaczego są namalowane oraz czemu w Pojedynku Filip zagrał zabitego przez Akademię.

Po wernisażu odbędzie się koncert, dla zgromadzonej publiczności wystąpi DJ Yellow.

3 października 2009 roku, godz. 18.00, Cafe Spokojna w Warszawie, ul. Spokojna 15

Dodaj komentarz