Bajit Chadasz w Krakowie

20 września 2009 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie rozpoczyna się Bajit Chadasz – cykl Spotkań z Kulturą Żydowską.

Fot. Mirosław Sadecki

Fot. Mirosław Sadecki

Bajit Chadasz organizowany jest od 15 lat i na stale wrósł w kalendarz zdarzeń Centrum Kultury Żydowskiej. Rozpoczyna się zawsze od Rosh-Hashana – Żydowskiego Nowego Roku i trwa do końca listopada. Bajit Chadasz znaczy po hebrajsku Nowy Dom. To także tytuł słynnego dzieła krakowskiego rabina Joela Sirkesa (1561-1640).

Projekt Centrum Kultury Żydowskiej związany jest zarówno z tradycją, pamięcią o niej, jest też zorientowany na przyszłość – poprzez promowanie wartości otwartego społeczeństwa obywatelskiego. To coroczne jesienne spotkanie z żydowską historią i kulturą, a także z polsko-żydowskim dziedzictwem duchowym ma miejsce we wrześniu, październiku i listopadzie – w okresie żydowskich Wysokich Świąt: Rosz Haszana (Nowy Rok), Jom Kipur (Sądny Dzień), Sukkot, Simchat Tora. Na program składają się wystawy, koncerty, pokazy filmowe, promocje książek, dyskusje panelowe, wykłady i spotkania z wybitnymi postaciami.

Bajit Chadasz jest to forum dla dialogu obywatelskiego, a także dialogu międzyreligijnego. Adresowany jest do wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo Żydów polskich i sąsiedztwo polsko-żydowskie – przede wszystkim zaś do mieszkańców Krakowa.

Najbliższe wydarzenia:

24 września, godz. 18.00
Nasze tablice pamięci - wernisaż wystawy fotografii Mirosława Sadeckiego.

29 września, godz. 18.00
Życie codzienne w Europie podczas II wojny światowej – wykład Prof. Tomasza Szaroty

30 września, godz. 18.00
Rozmowy wokół Wesela Wyspiańskiego – spotkanie z Marią Rydlową w Rydlówce w Bronowicach. Wyjazd autokarem z Placu Wolnica na Kazimierzu o godzinie 16.30

1 października, godz. 18.00
Rosenstrasse - pokaz filmu fabularnego w reż. Margarethe von Trotta (Niemcy) 2003, 136 min. Film jest wierną rekonstrukcją pokojowego protestu na początku 1943r. w Berlinie kobiet niemieckich przeciw uwięzieniu i deportacji ich żydowskich mężów.

5 października, godz. 18.00
II wojna światowa w kinie europejskim – wykład Prof. Tadeusza Lubelskiego oraz projekcja filmu Do zobaczenia chłopcy w reżyserii Louisa Malle’a., 1987r. 104 min.

6 października, godz. 18.00
The Hebrew Republic – wykład Dr Bernarda Avishai (Izrael), w języku angielskim.

7 października, godz. 18.00
Program literacki. Karaluchy, kangury i łosoś: metamorfozy i eskapizm w literaturze nowoczesnej: od Kafki do Kuryluk – rozmowa Prof. Sidry DeKoven Ezrahi (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie) z Ewą Kuryluk z Paryża oraz promocja nowej książki E. Kuryluk pt.: Kangur z kamerą: 1959-2009 Autofotografia, (Galeria Artemis, ART+on i WL, 2009)

8 października, godz. 18.00
Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Nazzar (koncert zamknięty, wstęp za zaproszenia).

10 października, godz. 11.00
Aukcja książek zorganizowana przez Antykwariat Rara Avis

12 października, godz. 18.00
Program literacki. Pamiętnik Ludki Laskier z getta w Będzinie - promocja książki i spotkanie z Adamem Szydłowskim i Stanisławą Sapińską z Będzina oraz projekcja filmu dokumentalnego BBC pt. The Secret Diary of Holocaust, 2009, 40 min.

Spotkania z Kulturą Żydowską potrwają od 20 września do 30 listopada 2009 roku w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17.

Dodaj komentarz