• 2009-09-29

Wernisaż wystawy Katarzyny Kmity – Parada wycinanek

8 października 2009 roku o godzinie 19.00 w Latającej Galerii w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Parada wycinanek autorstwa Katarzyny Kmity. Wystawa będzie czynna do 30 października 2009 roku.

Wystawa Katarzyny Kmity "Parada wycinanek"

Wystawa Katarzyny Kmity "Parada wycinanek"

Cykl prac Katarzyny Kmity składający się na wystawę Parada wycinanek powstaje od kilku lat i odzwierciedla rosnące zainteresowanie kultury współczesnej ludowością. Kaszubskie kwiaty, łowickie barwne pasy, drewniane korale i oczywiście – wycinanki (o łowickim i kurpiowskim rodowodzie), kiedyś niechciane, bo ludowe i nienowoczesne, teraz wędrują na ubrania czy domowe sprzęty jako motyw dekoracyjny. A ostatnio – są ożywczą inspiracją dla polskiego design oraz sztuki.

Wycinanki Katarzyny Kmity występują w dwóch formatach: 50 x 50 cm i 100 x 100 cm i zwracają uwagę przede wszystkim wyrazistymi, graficznymi motywami i kolorystyką. Kompozycyjna zasada obrazów jest prosta: w kształt wycinanki wpleciony jest dzisiejszy motyw: logo znanej marki samochodu, sylwetka postaci z kreskówki, elektroniczne gadżety, kształty z grafficiarskiego szablonu. Kolor tych motywów jest intensywny, podczas gdy sama wycinanka, dla kontrastu, pozostaje czarna.

Katarzyna Kmita, łącząc motywy wywodzące się z dwóch, wizualnie i ideowo odmiennych światów, sugeruje, że właściwością kultury jest wypracowywanie wzorców, szablonów, znaków, ornamentyki, czytelnych w danym czasie i miejscu. A z czasem – możliwych do recyklingu przez kolejne formacje. Wycinanki Katarzyny Kmity są takiej praktyki dobrym przykładem.

Katarzyna Kmita ukończyła Wydział Malarstwa na ASP w We Wrocławiu. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

8 października 2009 roku, godz. 19.00, Latająca Galeria w Warszawie, ul. Burakowska 9

Dodaj komentarz