• 2009-09-29

Nowa płyta Tymon & The Transistors

17 października 2009 roku pojawi się w sklepach nowy krążek grupy  Tymon & The Transistors pod kierownictwem Tymona Tymańskiego pt.: Bigos Heart. Gościnnie wystąpili na płycie m.in. Grzegorz Halama i Leszek Możdżer.

Bigos heart, okładka płyty

Bigos heart, okładka płyty

Główka kapusty pełnej intrygujących tekstów, esencjonalny bulion z wywaru na wyrafinowanej muzyce i najlepsze, sprawdzone przyprawy: Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Kuba Staruszkiewicz oraz Daniel Hertzov – to przepis zespołu Tymona & The Transistors na płytę pełną smaku i frapujących brzmień.

Tradycyjny polski bigos jest połączeniem najróżniejszych smaków i rodzajów produktów. Odpowiednio długo gotowany i dobrze przyprawiony zachwyca nawet najbardziej wymagające podniebienia. Podobnie jest z nową płytą Bigos Heart, na której Tymański sięgnął po to co najlepsze w jego dotychczasowej twórczości, czyli dobrą muzykę i zaskakujące teksty. Fani zespołu i samego Tymona Tymańskiego nie znajdą tutaj jazzowych czy avant-rockowych udziwnień, składających się na tworzoną do tej pory mocną i nieco sowizdrzalską muzykę. Krążek ukazuje nowe, dość klasyczne i refleksyjne oblicze grupy, na którym dominują aranżacje w beatlesowskim tonie. Niewątpliwe ciekawie prezentują się zaproszeni do współpracy artyści, którzy pojawiają się w nowych, nieznanych do tej pory rolach.

Grzegorz Halama, znany szerokiej publiczności głównie z kabaretowych występów, na płycie udowadnia, że obok talentu komicznego doskonale czuje się w roli wokalisty i muzyka. Natomiast Leszek Możdżer, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, ceniony przede wszystkim za wirtuozyjną grę na fortepianie, odkrywa przed słuchaczami, że również potrafi śpiewać. Całości dopełniają Kuba Staruszkiewicz, uznany perkusista sesyjny oraz Daniel Hertzov – wokalista i kompozytor o rosyjskich korzeniach, który na stałe tworzy w Wielkiej Brytanii. Czwórka Transistorsów uzupełniona przez zaproszonych do współpracy gości stworzyła płytę, która łączy różne style muzyczne, klarownie zaaranżowane piosenki, przebojową melodykę i drapieżne, gitarowe brzmienie.

Tymon & The Transistors oraz Grzegorz Halama i Leszek Możdżer

Tymon & The Transistors oraz Grzegorz Halama i Leszek Możdżer

Tymański przyznaje, że początkowo płyta miała być pewnego rodzaju wypełnieniem czasu przed jego kolejnym projektem – filmem Polskie Gówno. Jednak gdy zabrał się do pracy nad materiałem, na który składa się kilka piosenek dawnych zespołów Tymańskiego (Trupy i Czan) w odświeżonych aranżacjach, okazało się, że zespół i zaproszeni goście mają nieskończenie wiele pomysłów. Dlatego w ostatecznej wersji płyty dominują premierowe utwory, śpiewane głównie w języku angielskim. Prace nad krążkiem trwały od wiosny 2008 roku w studiu trójmiejskiej wytwórni Biodro Records.

4 października 2009 odbędzie się premierowy koncertu w Warszawie, który w klubie Jadłodajnia Filozoficzna o godzinie 20.30. Tego wieczoru krążek zostanie zaprezentowany przez wszystkich artystów pojawiających się na płycie Bigos Heart grupy Tymon & The Transistors. Jednocześnie występ zespołu rozpoczyna trasę koncertową po Polsce.

Dodaj komentarz