• 2009-09-29

Jak sfotografować ojczyznę

2 i 3 października 2009 roku w InfoQulturze w Warszawie trwać będąwarsztaty fotograficzne Ojczyzna. Zaproszonomi goścmi są Peter Białobrzeski i Witold Krassowski, fotografowie-dokumentaliści.

plakat dwudniowych warsztatów fotograficznych Ojczyzna

plakat dwudniowych warsztatów fotograficznych Ojczyzna

Polska Fundacja Doc Art Forum oraz niemiecka Agencja Fotograficzna Laif organizują dwudniowe otwarte warsztaty fotograficzne, pt. Ojczyzna. Podstawą warsztatów będzie omówienie dwóch dokumentów fotograficznych – Heimat Petera Białobrzeskiego oraz Powidoki z Polski Witolda Krassowkiego. Obaj artyści pracując indywidualne, w różnych okresach, podjęli się próby scharakteryzowania swojej Ojczyzny oraz uporządkowania wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni lat.

Na pierwszy dzieńzaplanowane jest spotkanie dyskusyjne – porównanie warsztatu twórców oraz ocena dwóch różnych spojrzeń na Ojczyznę oraz zachodzące zjawiska społeczne w Polsce i Niemczech. Tłem rozmów będą prezentacje multimedialne przygotowane przez fotografów (1 dzień). Drugiego dnia pzewidwywane są  indywidualne rozmowy, porady wykładowców, przegląd i omawianie przyniesionych portfolio.

Peter Białobrzeski jest członkiem agencji Laif oraz profesorem fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Bremen. Najnowszym opublikowanym cyklem Białobrzeskiego jest projekt Heimat. Nazwa kieruje nas na teren trudno definiowalnego pojęcia, które oznacza rodzaj lokalnej czy emocjonalnej ojczyzny, w opozycji do Ojczyzny (Vaterland) w znaczeniu narodowym nawiązania do tradycji niemieckiej kultury są tutaj na wielu płaszczyznach, zarówno w dążeniu do doskonałej, malarskiej kompozycji przypominającej Pejzaże Breughl’a, jak i cytowaniu znanych scen. Projekt zakończył się wystawą oraz albumem.

Witold Krassowski, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach dokumentalista, projekt Powidoki z Polski tworzył przez 10 lat. Reportaż ten ukazuje transformację ustrojową w Polsce w latach 1987-97, na przykładzie codziennego życia Polaków. Jak powiedział sam autor :Będąc jednocześnie fotografem oraz świadkiem zachodzących zjawisk uważałem za potrzebną próbę subiektywnego przekazania charakteru tego czasu. Zmian wokół nie brakowało, był tylko kłopot z wyborem. Usiłowałem trzymać się z dala od bieżących wydarzeń politycznych, używając ich wyłącznie do pokazania szerszych zjawisk. Starałem się pokazać dosyć uniwersalne sytuacje społeczne, paradoksalnie uważając je za bardziej charakterystyczne dla epoki i tej części świata niż ulotne wydarzenia.

2-dniowe spotkanie fotograficzne:

  • 2 października – piątek , spotkanie dyskusyjne, godzina 18:oo-20:oo
  • 3 października – sobota, warsztaty, godzina 11:oo-16:oo

Miejsce : InfoQultura, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Partnerzy: Agencja Fotograficzna Laif, Instytut Goethego w Warszawie.
Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dodaj komentarz