• 2009-09-29

25 Warszawski Festiwal Filmowy

W dniach od 9 do 16 października 2009 roku potrwa 25 Warszawski Festiwal Filmowy. W programie festiwalu znalazły się premierowe filmy z 57 krajów świata – blisko 150 nowych pełnometrażowych filmów oraz ponad 100 filmów krótkometrażowych. Filmy przyjeżdżają specjalnie na Festiwal w Warszawie, gdzie zostaną po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności.

25 Warszawski Festiwal Filmowy

25 Warszawski Festiwal Filmowy

Filmem otwarcia będzie Metropia w reż. Tarik Saleh (Szwecja/Dania/Norwegia/Finlandia 2009). Film przedstawia futurystyczną, przerażającą wizję Europy w czasach, gdy kończą się światowe zapasy ropy naftowej. Drugim filmem otwarcia będzie Esterhazy w reż. Izabeli Plucińskiej (Polska/Niemcy 2009). Esterhazy to najnowszy film animowany Izabeli Plucińskiej, zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie 2005. Film, według scenariusza Anny Jadowskiej i Izabeli Plucińskiej, jest adaptacją słynnej, niemieckiej książki dla dzieci, autorstwa Irene Dische i Hansa Magnusa Enzensbergera.

Na gali zamknięcia pokazany zostanie pełnometrażowy debiut Pawła Borowskiego Zero. Film będzie miał premierę międzynarodową w konkursie festiwalu filmowego w Pusan (9-16 października 2009). Zero to opowieść o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach, które poznamy w trakcie jednej przedziwnej doby. W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Olga Bołądź, Son.

Program 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest bardzo bogaty. Składa się na niego pięć sekcji konkursowych i dwie niekonkursowe. Każda sekcja jest przyporządkowana poszczególnym salom w kinach festiwalowych, co powinno ułatwić festiwalową nawigację.

Sekcje konkursowe:

  • Konkurs Międzynarodowy – główny konkurs dla filmów fabularnych z całego świata, które oceni międzynarodowe Jury w składzie: Jan A.P. Kaczmarek (Przewodniczący), Anne Lai, Ulrich Felsberg, Christian Gaines, Albert Wiederspiel.
  • Konkurs 1-2 –  konkurs dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata. Od lat zwracamy szczególną uwagę na zdolnych debiutantów, którzy potem stają się mistrzami kina.
  • Konkurs Wolny Duch – konkurs dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata. W programie WFF od zawsze były filmy inne, trudne do sklasyfikowania, idące pod prąd, niezależne, zbuntowane, a jednocześnie nie stroniące od zabawy czy rozrywki.
  • Konkurs Dokumentalny – konkurs dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata. Trafiają tu filmy reżyserów, którzy chcą mówić o istotnych zjawiskach i zwracać uwagę na to, czego nie dostrzegają goniące za sensacją kamery telewizyjne. W ostatnich latach powstaje mnóstwo dokumentów, których twórcy chcą, aby publiczność oglądała je w kinie.
  • Konkurs Krótkometrażowy – konkurs dla europejskich filmów krótkometrażowych (do 45 min.).

Sekcje niekonkursowe:

  • Mistrzowskie dotknięcie/pokazy galowe – najnowsze dzieła mistrzów kina oraz największe wydarzenia sezonu.
  • Odkrycia – wybrane diamenty z sit naszych selekcjonerów. Największa sekcja z programu WFF, pozwalająca na zorientowanie się w najnowszych trendach w światowym kinie.
  • Plebiscyt Publiczności – wszystkie filmy prezentowane podczas WFF (w konkursach i poza nimi) biorą udział w Plebiscycie Publiczności na najlepszy film Festiwalu. Zwycięzcą zostaje film najwyżej oceniony przez publiczność, głosującą po każdym pokazie. Zwycięzca otrzymuje Nagrodę Publiczności, która nie jest nagrodą pieniężną.
  • Nagroda FIPRESCI – dla najlepszego spośród pierwszych lub drugich filmów w dorobku reżysera pochodzącego z Europy Środkowej lub Wschodniej i prezentowanych w dowolnej festiwalowej sekcji.

Dodaj komentarz