John Moran w Fabryce Sztuki w Łodzi

24 września 2009 roku o godzinie 20.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi wystawiony zostanie spektakl Johna Morana i Saori Tsukada, będący połączeniem opery i tańca o niezwykle precyzyjnej strukturze.

Saori Tsukada i John Moran

Saori Tsukada i John Moran

John Moran błądzi po scenie, dostrzega wyimaginowanego kota i upada w ataku histerii. Czy jest to zabawne? Właściwie nie. Czy on jest naćpany? A może po prostu gra naćpanego? Nagle pojawia się jego przyjaciółka Saori, zaczyna śpiewać dziecięce piosenki i rysować kaczki. Bardzo nieumiejętnie. Można pomyśleć, że przestrzeń opanowali szaleńcy i jest w tym trochę racji, ale w tym wypadku szaleństwo ma dobre imię. To przedstawienie, które dotarło do Londynu, po drodze z Edynburga i Dublina, w pierwszej chwili sprawia wrażenie powrotu do nowojorskich happeningów z lat siedemdziesiątych. Jednak mimo jego jawnie chaotycznej struktury, są w nim pewna gwałtowność, inteligencja i słodycz, którym trudno się oprzeć. W miarę oglądania ujawnia się bardzo precyzyjna forma spektaklu, która wynika z opowieści i fragmentów oper Morana, które uczyniły z niego następcę Philipa Glassa – jego protektora. W spektaklu oglądamy opowieści o dzieciństwie w Nebrasce i dorastaniu w kulcie Junga oraz fragmenty oper. Całość kończy się przepiękną sekwencją, w której muzyka, ruch i psychologia łączą się w jedno, gdy Moran próbuje malować Saori za pomocą dźwięków i gestów – Lyn Gardnem, The Guardian.

JOHN MORAN urodził się w 1965 roku w Nebrasce. Jest kompozytorem i reżyserem teatralnym.Odkryty w młodości przez Philipa Glass’a, uważany jest za jego następcę. W 2003 roku, Glass powiedział: Jestem przekonany, że nie ma obecnie ważniejszego kompozytora, niż John Moran. Jego dzieła są tak prekursorskie, że właściwie można je nazwać rewolucyjnymi. John Moran pracował m.in z Iggy’m Poppem, Umą Thurman, Allenem Ginsbergiem czy Julią Stiles.

SAORI TSUKADA studiowała balet klasyczny i gimnastykę. Od pięciu lat współpracuje z Johnem Moranem. Razem z nim prowadziła warsztaty m.in w Tel Awiwie, Paryżu, na uniwersytecie w Nowym Jorku. Współpracowała z takimi artystami jak Yoshiko Chuma, International Wow Co., Katja Loher. The New York Times opisał ją jako wykonawczynią o zadziwiającej precyzji i talencie.

Rezerwacja biletów: pola.amber@fabrykasztuki.org, tel.: (0-42) 646-88-65

24 września 2009 roku, godz. 20.00, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Dodaj komentarz