• 2009-09-24

Cyberiada w Teatrze Rozmaitości

28 września 2009 roku o godz. 20 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się Noc z Cyberiadą Stanisława Lema – czytanie Cyberiady w wykonaniu: Marii Maj, Magdaleny Kuty, Anny Chodakowskiej, Lecha Łotockiego, Mariusza Benoit, Krzysztofa Gosztyły pod opieką reżyserską Natalii Sołtysik i przy muzyce DJa Dominika Strycharskiego.

Czytanie Cyberiady zostało zorganizowane w kontekście zbliżającej się premiery spektaklu Solaris. Raport na podstawie Solaris Stanisława Lema w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Premiera 2 października 2009, w obsadzie: Lidia Schneider, Katarzyna Warnke, Eryk Lubos, Cezary Kosiński, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz. Twórcami muzyki do spektaklu są kompozytor i pianista Marcin Masecki i artysta dźwiękowy dj Lenar.

Opowieści Cybieriady to oryginalny stop baśni, fantastyki, materii naukowo-technicznej i pierwiastka filozoficznego. Świat przedstawiony tu przez Lema zamieszkują istoty będące produktem nie natury i jej swoistych prawideł, ale projektowania i perfekcyjnego konstruktorstwa. Ludzie są dla robotów stworami budzącymi zgrozę. W twórczości Lema jest to książka najbardziej filozofująca, a co za tym idzie – uniwersalna. Jest w niej skondensowany cały geniusz tego autora. Bawi się on w Cyberiadzie nie tylko językiem, formą przekazu czy konstrukcją treści, ale przede wszystkim rozprawia się w sposób bezwzględny z ideologicznymi i biologicznymi podwalinami funkcjonowania człowieka i społeczeństwa.

Noc z Cyberiadą Stanisława Lema
opieka reżyserska: Natalia Sołtysik
muzyka: DJ Dominik Strycharski
scenografia: Anna Czarnota
asystentka reżysera: Małgosia Szubartowska
czytają: Maria Maj, Magdalena Kuta, Anna Chodakowska, Lech Łotocki, Mariusz Benoit, Krzysztof Gosztyła

Dodaj komentarz