Do 16 października w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać wystawę  Wokół Balladyny. Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi  z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.

Na wystawie w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowane zostaną rękopisy Poety znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem będzie rękopis Balladyny na co dzień przechowywany w skarbcu BN. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wyjątkowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego zarówno dziewiętnastowiecznych, jak i współczesnych oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie współczesnej Poecie, a także z nieznanymi szerzej zapisami cenzorskimi z XIX wieku. Przedstawione zostaną także opinie o Słowackim i jego utworach ujęte w korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz informacje o mniej znanych dramatach Poety, takich jak Mindowie, Krak, Książe Michał Twerski, czy Dziady.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 18, w piątki i w soboty w godzinach od 11 do 19.

Biblioteka Narodowa udostępniła cyfrowe wersje rękopisów, pierwodruków i dzieł Słowackiego znajdujące się w jej zbiorach także w Internecie. Kolekcji umieszczonej w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (www.polona.pl) towarzyszy specjalny biogram Poety opracowany przez prof. Jarosława Ławskiego. Dodatkowo na stronie BN udostępniono rękopis Balladyny w aplikacji do przeglądania zawartości zbiorów specjalnych Verto.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Dzikie fantazje

Gabriel Krawczyk

„Over Your Dead Body” („Po twoim trupie”), reż. Takashi Miike (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa Elektrownia

Maria Franecka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, wystawa „Specimen. Próba kolekcji”, Thorsten Goldberg, „Cumulus radomski”, 2014, fot. Marcin Kucewicz (dzięki uprzejmości MCSW „Elektrownia”)

Wyprawa po szczęście

Krystyna Kuczyńska

Fotografia Jacquesa Henri Lartigue, 1912 (źródło: materiały miesięcznika „Odra”)

Milczenie obrazu

Zuzanna Sokołowska

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2014, widok instalacji w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, fot. Wojciech Olech (źródło: dzięki uprzejmości CSW i Artysty)

Myślę, więc cierpię

Jowita Kubiak

Tadeusz Różewicz, „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia”, reż. Michał Rzepka, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 2014, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały Teatru)

więcej artykułów
Sonda

Czy street art to sztuka?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR

Najważniejszy
Newsletter Polskiej KulturyDołącz do O.pl

zamknij x