• 2009-09-23

Juliusz Słowacki: skarby Biblioteki Narodowej

Do 16 października w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać wystawę  Wokół Balladyny. Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi  z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.

Na wystawie w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowane zostaną rękopisy Poety znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem będzie rękopis Balladyny na co dzień przechowywany w skarbcu BN. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wyjątkowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego zarówno dziewiętnastowiecznych, jak i współczesnych oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie współczesnej Poecie, a także z nieznanymi szerzej zapisami cenzorskimi z XIX wieku. Przedstawione zostaną także opinie o Słowackim i jego utworach ujęte w korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz informacje o mniej znanych dramatach Poety, takich jak Mindowie, Krak, Książe Michał Twerski, czy Dziady.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 18, w piątki i w soboty w godzinach od 11 do 19.

Biblioteka Narodowa udostępniła cyfrowe wersje rękopisów, pierwodruków i dzieł Słowackiego znajdujące się w jej zbiorach także w Internecie. Kolekcji umieszczonej w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (www.polona.pl) towarzyszy specjalny biogram Poety opracowany przez prof. Jarosława Ławskiego. Dodatkowo na stronie BN udostępniono rękopis Balladyny w aplikacji do przeglądania zawartości zbiorów specjalnych Verto.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Pamiątki czasu

Zuzanna Sokołowska

„Diogenes szukający człowieka”, Giovanni Benedetto Castiglione, Rzym, 1645–1650, akwaforta, ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAN i PAU w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Nieznana kolekcja

Krystyna Rzędzian

Olga Boznańska, Autoportret z japońską parasolką, 1892, fot. A. Podstawka (źródło: materiały MNKD)

Projekcja pustki

Daria Skok

Krystian „Truth” Czaplicki, „Kropla nad i”, Galeria Awangarda i Galeria SIC! BWA Wrocław, 2016, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mullaghmore

Małgorzata Południak

Małgorzata Południak, „Mullaghmore”, okładka (źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Forma)

Wada ukryta

Natalia Cieślak

Katarzyna Malejka, z serii „Ćwiczenia z niepewności”, fotografia, 2016, „Katarzyna Malejka. Wada ukryta”, Galeria Miłość, Toruń, 2016, fot. Tytus Szabelski (źródło: dzięki uprzejmości Galerii)

więcej artykułów
Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR