• 2009-09-22

Nowy tomik poezji ks. Wacława Oszajcy

We wrześniu 2009 roku nakładem wydawnictwa Iskry ukazał się nowy tomik poezji ks. Wacława Oszajcy pt.: Odwrócona perspektywa.

W klarownych wierszach Wacława Oszajcy odbija się świat, którego nie sposób ogarnąć. Nieodgadniony i pełen sprzeczności, budzący sprzeciw i zachwyt, stanowiący wyzwanie zarówno dla rozumu, jak i dla ludzkich uczuć. Poeta patrzy na niego trzeźwo, ze zdroworozsądkową przekorą, ale i z sympatią. To ona, pod rękę z poczuciem humoru, wbrew przeciwnościom prowadzi go tam, gdzie schronienie odnajdują jedynie ludzie prawdziwie dojrzali: ku przystani pogodnej wyrozumiałości.

Wacław Oszajca urodził się w 1947 roku. Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1971 roku otrzymał święcenia kapłańskie, należy do zakonu Towarzystwa Jezusowego, pracuje jako duszpasterz akademicki. W latach 80. był przewodniczącym Lubelskiego Komitetu Pomocy Internowanym i Represjonowanym. Jako poeta debiutował na łamach miesięcznika Msza Święta w 1974 roku. Jest autorem siedemnastu książek przekładanych na niemiecki, włoski, rosyjski. Jako dziennikarz współpracuje z radiem i telewizją. Pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego jezuitów Przegląd Powszechny. Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Rady Wschodniej Fundacji Akcent. Od 2003 roku zasiada w jury Nagrody Literackiej Nike. Uhonorowany został I nagrodą w Konkursie Młodego Twórcy (1979), Nagrodą Kultury Niezależnej za rok 1990, Nagrodą poetycką im. Józefa Czechowicza: III stopnia (1981, 1983) i I stopnia (1991), Nagrodą Feliks 93 przyznawaną przez Gazetę Wyborczą oraz Nagrodą Stanisława Piętaka (1993).

Dodaj komentarz