• 2009-09-21

POLSKA! YEAR odkrywa w Londynie… KOBIETY!

23 września 2009 roku podczas London Design Festival odbędzie się premiera książki Discovering Women in Polish Design: Interviews and Conversations wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA! YEAR.

discovering-women

Gian Luca Amadei, "Discovering Women in Polish Design: Interviews and Conversations"

Autor publikacji – Gian Luca Amadei, redaktor wpływowego brytyjskiego magazynu Blueprint poświęconego wzornictwu
i architekturze, przeprowadził wywiady z 19 Polkami zajmującymi się designem: projektantkami, dziennikarkami, dyrektorkami instytucji promujących wzornictwo. Rozmowy układają się w szczegółową analizę dynamicznie rozwijającego się świata polskiego design’u, który do niedawna był na Zachodzie bardzo mało znany.

Historia polskiego wzornictwa to dzieło niezwykle utalentowanych, zaangażowanych kobiet, walczących o zmianę wyglądu otoczenia i gustu rodaków. Wbrew niesprzyjającym okolicznościom tworzyły one i promowały nowe projekty w okresie okupacji, komunizmu i teraz – w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Galerię tych wspaniałych postaci otwiera Wanda Telakowska, która w 1950 r. założyła warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Wśród bohaterek książki znalazły się też m.in. kontynuatorka jej dzieła Beata Bochińska, Agnieszka Jacobson – Cielecka – pierwsza redaktor naczelna polskiej edycji pisma Elle Decoration, obecnie związana z łódzkim festiwalem designu, Ewa Gołębiowska – kierująca Cieszyńskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości, Czesława Frejlich – red. naczelna kwartalnika „2 + 3D” – najlepszego polskiego pisma poświęconego designowi, a także kilkanaście młodych, lecz odnoszących już pierwsze sukcesy projektantek.

Promocja książki stanowi wydarzenie towarzyszące wystawie Young Creative Poland zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. W panelu dyskusyjnym Discovering Polish Design wezmą udział autor książki, niektóre spośród jej bohaterek oraz Vicky Richardson, redaktor naczelna magazynu Blueprint, który wspiera także dystrybucję publikacji – 5200 egz. trafi do prenumeratorów pisma w Wlk. Brytanii.

Książka powstała jako efekt wizyt studyjnych zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach przygotowań do Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Jej pomysłodawcami są Gian Luca Amadei i Anna Pietrzyk – Simone, która koordynowała projekt jej wydania. Publikacja stanowi także inspirację dla filmu dokumentalnego o polskich projektantkach, wyprodukowanego przez polski tematyczny kanał telewizyjny DOMO (przedpremierowy pokaz filmu w trakcie promocji książki).

Gian Luca Amadei jest architektem wnętrz, absolwentem historii i teorii architektury w londyńskiej Bartlett School of Architecture. Od 2007 r. jest redaktorem pisma Blueprint, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu architektury.

Anna Pietrzyk – Simone jest absolwentką zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmowała się rozwojem branż kreatywnych w RPA współpracując z marką Design Indaba. Od 2004 r. odpowiada za komunikację w Lovegrove Studio. Jest współkuratorką i producentką wystawy Young Creative Poland.

Wydawca: Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA! YEAR
Autor portretów: Dario Lombardi

Dodaj komentarz