• 2009-09-17

Witkacego Portret Wielokrotny Janusza Deglera

12 października 2009 roku o godzinie  18.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbędzie się promocja książki Janusza Deglera Witkacego Portret Wielokrotny. Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza jest prawdziwym wydarzeniem. To suma ogromnej pracy, jaką prof. Janusz Degler włożył i wkłada nadal w odkrywanie Witkacego. To zbudowana z niejednorodnych elementów, ale niezwykle zmyślna architektonicznie quasi-biografia twórcy.

Fotografia z książki "Witkacego Portret Wielokrotny" Janusza Deglera
Fotografia z książki “Witkacego Portret Wielokrotny” Janusza Deglera

Część pierwszą stanowi Kronika życia i twórczości Witkacego (1918-1939), obejmująca dojrzałe lata twórcy: bardzo solidny przyczynek do biografii Witkiewicza juniora. To z jednej strony drobiazgowy zapis codzienności Witkacego, opis budowany niejednokrotnie z cytatów z listów Witkacego, w których nieraz uzewnętrzniał się bardzo szczegółowo. Z drugiej zaś strony to zarys najistotniejszych wątków z życia autora Pożegnania jesieni. Część druga to zbiór szkiców i artykułów. Przynoszą one wnikliwy opis życia Witkacego-twórcy, Witkacego-filozofa, wreszcie, a może przede wszystkim Witkacego-męża.

W części trzeciej autor tomu jeszcze dokładniej bierze pod lupę codzienność Stanisława Ignacego: prezentując korespondencję Witkacego z bliskimi twórcy osobami (m.in. Kornelem Makuszyńskim i Jerzym Eugeniuszem Płomieńskim), wysnuwa coraz to cieńsze, subtelniejsze nici z kłębowiska zwanego Witkacym. Bogate i szczegółowe komentarze prof. Janusza Deglera do listów przekonują, że nie ma w tej chwili równie kompetentnej i rzetelnej osoby, która mogłaby się zajmować spuścizną epistolograficzną Witkacego.

Tom kończy Appendix, a w nim arcyciekawy szkic opisujący pobyt Witkacego w Piotrogrodzie, a więc wnikający w najmniej znaną kartę biografii twórcy, osnutą tajemnicą i domysłami, stawiający życie i dzieło Witkacego w nowym świetle, oparty na dokumentach z Centralnego Państwowego Archiwum Wojskowo-Historycznego w Moskwie. Tom opatrzony został Spisem opublikowanych listów Stanisława Ignacego Witkiewicza, bogato zilustrowany: wiele zdjęć publikowanych jest po raz pierwszy.

18 września 2009 roku przypada 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza.

12 października 2009, godz. 18.00, Instytut Teatralny w Warszawie

Komentarze (3) do artykułu “Witkacego Portret Wielokrotny Janusza Deglera”

 1. kinia

  czekalam na ta ksiazke dosc dlugo! tylko ze nigdy nie mialam czasu isc do ksiegarni i kupic… ale ostatnio natrafilam na recenzje w Przekroju i kupilam przez sms ! Brak slów do opisania informacji w tej ksiazce – powalajaca

 2. kinia

  mysle ze warto ja przeczytac. jako nauczycielka w liceum i technikum poza programem zrobie lekcje z fragmentami tej ksiazki w odniesieniu do encyklopedycznej biografii. mam nadzieje ze zaciekawie uczniow, bo mnie ukrzekla ta ksiazka. jedyny minus to taki ze zamowilam w ksiegarni internetowej X i niestety czekalam na przesylke ponad 1,5 tygodnia. skandal. ciekawa jestem czy ta usluga onestep realizuje swoje zamowienia tak jak mowia do 4 dni czy raczej to tylko eh chwyt marketingowy

 3. psyke gaicki

  witam, książka powalająca. strasznie sie ciesze, że ktoś jeszcze prócz pani anny micińskiej w takiej skali objął wiedzę związaną z naszym prorokiem.
  mam pytanie do pana janusza lub do czytelników : czy zachowało się choć jedno nagranie głosu lub nagranie filmowe witkiewicza? z radia lub z prób do filmu w którym miał brać udział? z góry dziękuję za odpowiedz na której piekielnie mi zależy (mój adres: bungo79@interia.pl)
  pozdrawiam

Dodaj komentarz