• 2009-09-17

Wierszalin – nowa premiera

20 września 2009 roku w Supraślu odbędzie się premiera spektaklu Plastynaci Teatru Wierszalin. Reżyserem, scenarzystą, a także odtwórcą głównej roli jest Rafał Gąsowski.

Teatr Wierszalin, Plastynaci

Teatr Wierszalin, Plastynaci

Tytuł spektaklu pochodzi od plastynacji, to znaczy metody preparacji zwłok opatentowanej przez niemieckiego anatoma Gunthera von Hagensa.
Hagens mumifikuje ludzkie zwłoki tworząc z nich obiekty z pogranicza nauki i sztuki i pokazuje je na objazdowych wystawach. Profesor Emet, bohater wierszalińskiego spektaklu, też zajmuje się preperacjami ciał, poszukując przy tej okazji odpowidzi na pytanie, o istotę człowieczeństwa.

Teatr Wierszalin, Plastynaci

Teatr Wierszalin, Plastynaci

Teatr Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (I T I) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, jego wielkim sukcesem był występ w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

Scenariusz, reżyseria, scenografia Rafał Gąsowski
Muzyka – Piotr Nazaruk
Mamma Met – Katarzyna Siergiej
Profesor Emet – Rafał Gąsowski
Plastynaci – Ewa Gajewska, Paulina Karczewska, Dariusz Matys, Karol Smaczny, Dariusz Zakrzewski

Dodaj komentarz