• 2009-09-14

Dyscyplina abstrakcyjna – akcja artystyczna Julity Wójcik

18 września 2009 roku o godzinie 9.00 na stadionie klubu sportowego WDA w Świeciu odbędzie się niecodzienna akcja Julity Wójcik – dokonanie drobnej zmiany w scenariuszu klasycznej dyscypliny sportowej ma spowodować przekształcenie jej w dyscyplinę artystyczną, dyscyplinę abstrakcyjną.

Akcja "Dyscyplina abstrakcyjna"

Akcja "Dyscyplina abstrakcyjna"

Akcja będzie miała miejsce podczas biegu na 100 metrów przez płotki. Dokonanie drobnej zmiany w scenariuszu klasycznej dyscypliny sportowej ma spowodować przekształcenie jej w dyscyplinę artystyczną, dyscyplinę abstrakcyjną. W rezultacie jest to odwrócenie praktyki artystycznej Daniela Burena, która w swoim charakterze przeistaczała się w działalność teoretyczną. Dyscyplina abstrakcyjna to szukanie praktycznych, życiowych zastosowań dla artystycznej teorii. To zamiana praktyki teoretycznej w teorię praktyczną. Akcja Dyscyplina abstrakcyjna to dążenie do uwidocznienia faktu, iż sztuka wyłania się z każdej z pozoru normalnej aktywności. Bo czyż nie jest abstrakcyjnym działaniem bieganie na 100 metrów przez płotki?

Julita Wójcik, rocznik 1971, jest polską artystką współczesną, performerką, autorką akcji artystycznych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

18 września 2009 roku, godz. 9.00, stadion klubu sportowego WDA w Świeciu

Dodaj komentarz