• 2009-09-12

Odchodzenie – wystawa fotografii Jana Magierskiego w Stop!Galerii

17 września 2009 roku o godzinie 19.00 w STOP!Galerii w Lublinie będzie miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Jana Magierskiego – Odchodzenie.

Fot. Jan Magierski, wystawa "Odchodzenie"

Fot. Jan Magierski, wystawa "Odchodzenie"

Nad ranem 11 listopada 2005 roku przy ul. Jezuickiej 4 w siedzibie Fundacji Muzyka Kresów wybuchł pożar. Spłonęły zdjęcia, kasety audio i wideo dokumentujące działalność fundacji od początku lat 90-tych, płyty CD i książki. Ogień zajął też zdjęcia wybitnego lubelskiego fotografika Jana Magierskiego. Chcieliśmy je pokazać na wystawie towarzyszącej Festiwalowi Najstarsze pieśni Europy. Były to portrety wiejskich muzykantów, uczestników Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym z lat siedemdziesiątych. Autorowi tych niezwykłych zdjęć udało uchwycić osobowość i temperament wiejskich artystów, godność i skupienie z jakim muzykowali. Prawdopodobnie większość twórców uwiecznionych przez Jana Magierskiego już nie żyje. Wraz z nimi na zawsze odszedł świat starej kultury wiejskiej. Wyjęte z popiołów, nadpalone fotografie stały się przejmującą metaforą odchodzenia tradycyjnej kultury i pustki jaką po sobie zostawili jej wielcy twórcy. To skłoniło nas, by pokazać je w takiej postaci…
Jan Bernad

Jan Paweł Magierski jest nauczycielem akademickim, instruktorem fotografii, fotografikiem. Urodził się w 1936 roku w Lublinie, tam też pracuje i mieszka. Od 2003 roku jest na emeryturze. W fotografii działa od 1961 roku. Kwalifikacje instruktorskie zdobył na Wyższym Studium Fotografii CPARA w Warszawie. Jest członkiem Związku Fotografików. Ma w swym dorobku wiele wystaw indywidualnych m.in. Koncert w Kazimierzu o Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz wystaw o tematyce polarnej – z ekspedycji geograficznych na Spitsbergen, w których uczestniczył.

Jego prace, o różnej tematyce, brały udział w wielu wystawach i wydawnictwach, w tym też za granicą. Z publikacji drukiem to albumy: Portrety i krajobrazy- Lublin 1978, Polska Fotografia Krajobrazowa - Kielce 1985, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym- Lublin 1989, Między Wisłą a Bugiem – Skarby przyrody i kultury – Lublin 1998, Mistrzowie Polskiego pejzażu – Kielce 2000.

17 września 2009 roku, godz. 19.00,  STOP!Galeria w Lublinie, Krakowskie Przedmieście 39

Dodaj komentarz