• 2009-09-11

Leon Tarasewicz kontynuuje projekt w Bielsku-Białej

Począwszy od 10 września 2009 roku, Leon Tarasewicz przez dwa dni będzie kontynuować pracę przy tworzeniu monumentalnego muralu na zewnętrznej ścianie (przy ul. gen. Bora-Komorowskiego) centrum handlowo-rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej.

Leon Tarasewicz maluje mural, Bielsko - Biała, maj 2009, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA

Leon Tarasewicz maluje mural, Bielsko - Biała, maj 2009, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA

Ten światowej sławy artysta, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, rozpoczął realizację pracy w maju 2009 roku. Twórca ma do dyspozycji ścianę długą na 147 metrów i wysoką na ok. 3.22 metra. Fryz liczy 473 metry kwadratowe.

Centrum Gemini – Park powstało w miejscu, gdzie przed laty egzystowała fabryka włókiennicza Welux.  Na jednej z fabrycznych ścian znany bielski artysta Ignacy Bieniek (1925-1993), członek Grupy Beskid, wprowadzający do podbeskidzkiej kultury awangardowe trendy i nowoczesne rozwiązania formalne, stworzył w latach 1966-1969 monumentalną mozaikę. Dzieło to uległo zniszczeniu w trakcie wyburzania murów fabryki. Projekt Tarasewicza ma na celu upamiętnienie tej nieistniejącej już mozaiki nieżyjącego mistrza.

Tarasewicz pracuje podobnie jak Ignacy Bieniek: malowidło wykonuje osobiście, korzystając jedynie z pomocy dwóch uczniów Liceum Plastycznego. Zakończenie pracy przewidziane jest na wrzesień 2009 roku.

Od 10 września 2009 roku, Bielsko-Biała, centrum handlowo-rozrywkowe Gemini Park,
ul. gen. Bora-Komorowskiego

Dodaj komentarz