• 2009-09-08

Obskur

11 września 2009 roku o godzinie 18.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Obskur. Wystawa potrwa do 2 października 2009 roku, jej kuratorem będzie Ewa Surowiec.

logo_fabryka

W języku łacińskim słowo obscurus odnosiło się do rzeczy ukrytych lub nieoczywistych. W językach europejskich mianem obskurny określano już wszystko to, co dziwne, mroczne, nieznane, wątpliwego pochodzenia. Tak David Lynch wyobrażał sobie świat – jako miejsce pomiędzy fabryką a osiedlem robotniczym, małe, bezimienne, chore i zagubione. Miejsce, w którym egzystują małe szczegóły i małe męczarnie, a ludzie walczą w ciemności. Wystawa odwołując się do podobnej wrażliwości i odczucia rzeczywistości przygląda się aspektowi grozy i irracjonalności w sztuce współczesnej.

Obskur stanowi tu wspólny mianownik dla fascynacji mistyką, makabrą, zagadnieniami paranormalnymi, skłonności do oglądania scen brutalnych, introwertyzmu, a także ironii, dystansu i pewnego rodzaju melancholii. Zaproszeni artyści sięgają po zagadnienia intymne lub subiektywne unikając bezpośredniej konfrontacji z problemami globalnymi. Ich twórczości nieobce są nawiązania do sceny punkowej, gotyckiej czy popkultury, a grze z gatunkami i manipulacji odbiorcą towarzyszą eksperymenty w obrębie nieświadomości.

W wystawie zaprezentowane zostaną  prace: Britty Ebbermann, Dennisa Feddersen, Alessandro Grassi, Eduardo S. Mayorga, Franziska Metzger, Anny Orlikowskiej, Pablo Perra i Ewy Surowiec.

Od 11 września do 2 października 2009 roku
Zona Sztuki Aktualnej
Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3

Dodaj komentarz