• 2009-09-04

2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Miasto

Od 17 do 20 września w Legnicy odbywać się będzie 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Miasto. Grupy teatralne m.in. z Hiszpanii, Francji, Czech i Turcji przygotują na festiwal premiery, które zostaną zaprezentowane w ruinach miejskich – poprzemysłowych i poradzieckich obiektach.

Ten Festiwal odbywa się w Legnicy – mieście, które na ziemi rządzonej niegdyś przez Piastów zbudowali niemieccy kupcy i rzemieślnicy, a które w 1945 roku opanowała Armia Czerwona. W dawnej siedzibie pruskich grenadierów ulokował się sztab generalny armii ZSRR na Europę Wschodnią. Formalnie w wyniku porozumień w Poczdamie Legnica przypadła Polakom i to oni – zawsze w symbiozie, ale i w sporze z Rosjanami, często niszcząc świadectwa niemieckiej historii – budowali tożsamość tego miasta. Nigdy łatwą, zawsze popękaną. Z tego pęknięcia nasz Teatr buduje opowieść. Jacek Głomb

Dzięki imprezie widzowie mogą nie tylko obejrzeć premiery, które nigdzie wcześniej nie były pokazywane, ale i sami legniczanie mogą poznać historię swojego miasta i miejsca, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. Sześć premier zostanie zaprezentowanych m.in. w byłym pawilonie handlowym, hali magazynowej starej winiarni, b. klubie garnizonowym, b. teatrze letnim w Parku Miejskim.

Od 17 do 20 września 2009 roku
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Rynek 39
Legnica

Dodaj komentarz