• 2009-09-02

71. Światowy Festiwal Filmów Niezależnych UNICA

Od 4 do 12 września 2009 roku będzie odbywał się w Gdańsku 71. Światowy Festiwal Filmów Niezależnych UNICA. Przez 9 dni będzie można zapoznać się z dokonaniami twórców kina niezależnego.

unica_plakat1311

Organizacja Unica 2009 przypadła w udziale Polsce już po raz czwarty: wcześniej w 1975 roku festiwal odbywał się w Toruniu, a w 1997 i 2003 roku w Warszawie. Co roku w Festiwalu UNICA uczestniczy blisko 200 filmów z różnych krajów. Jego unikalność, a także światowy charakter wywołują też ogromne zainteresowanie wśród twórców zajmujących się niezależną produkcją w Polsce.

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu UNICA jest już po raz kolejny Polska Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, utworzona w 1956 roku i do dziś aktywnie promująca kino niezależne.

Główną sekcją festiwalu jest przegląd filmów z całego świata – projekcje podzielone są na bloki poświęcone filmom z danego państwa. I tak znajdą się tam filmy z takich krajów jak: Hiszpania, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Francja, Ukraina, Chorwacja, Węgry, Uzbekistan, Słowacja, Czechy, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Argentyna, Macedonia, Estonia, Niemcy, Korea, Rosja, Liechtenstein czy Holandia. Pokazy konkursowe rozpocznie blok polskich filmów.

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu będzie pokaz filmów o długości do jednej minuty. Biorą one udział w konkursie World Minute Movie Cup. Werdykt konkursu wydaje, poprzez odbywające się w systemie pucharowym otwarte głosowanie, zgromadzona na pokazach publiczność. Taki tryb wyboru zwycięskich obrazów zapewnia aktywny udział widowni oraz dostarcza wielu emocji.

Codziennie przewidziane są również dyskusje publiczności po projekcjach filmów konkursowych. Festiwalowi towarzyszyć będzie wiele imprez: wystawy prac Moniki Walewskiej oraz Wojciecha Radtke, koncerty zespołu Ziemianie, a także formacji Lud Hauza.

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się Jawne Obrady Jury, otwarte dla publiczności. Obrady rozpoczną się w sobotę 12 września o godzinie 9.00. Każdy z widzów będzie miał więc unikalną szansę podsłuchania dyskusji toczących się w gronie siedmiu jurorów z różnych krajów świata, a także podpatrzenia jak przebiega proces decyzyjny i zapada ostateczny werdykt. Wieczorem, na uroczystej gali w Filharmonii Bałtyckiej wręczone zostaną nagrody – złote, srebrne i brązowe medale Unica 2009 oraz prestiżowe w środowisku niezależnych filmowców wyróżnienia. Na gali obecny będzie Max Hansli – Prezydent UNICA, oraz Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska.

Dla podkreślenia światowego charakteru festiwalu, na zewnątrz Filharmonii Bałtyckiej, ustawionych zostanie pięć białych posągów Lwów Gdańskich naturalnej wielkości, obok których dostępne będą farby, ubrania ochronne oraz pędzle. Zgromadzeni goście oraz publiczność, zaproszeni zostaną do pomalowania Lwów, tak by reprezentowały poszczególne kraje uczestniczące w festiwalu. Pomalowane Lwy strzec będą wejścia do Filharmonii do końca trwania festiwalu.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

4 – 12 września 2009 roku, 71. Światowy Festiwal Filmów Niezależnych UNICA, Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Dodaj komentarz