• 2009-09-01

Teodor Durski Ad – Extra

3 września 2009 roku o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa Teodora Durskiego – Ad Extra. Ekspozycja należy do programu tegorocznej edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Teodor Durski, Ekleipsis, 2006

Teodor Durski, Ekleipsis, 2006

Wystawa jest kontynuacją najnowszego projektu Teodora Durskiego, realizowanego przez artystę od dwóch lat. Na wystawie Ad Intra (Łódź, 2008) pokazał osobiste malarstwo; na bielskiej Ad Extra zaprezentuje grafikę. Będzie to pierwsza tak dużą prezentacja prac graficznych artysty. Specjalnie dla przestrzeni Galerii Bielskiej BWA Durski stworzy także graficzne murale, pokrywające ściany i sufit galerii, zmieniając ją w trójwymiarowe dzieło sztuki. To efekt zainteresowań i dociekań twórcy dotyczących ingerencji grafiki w przestrzeń oraz wejścia w prace graficzne w sensie dosłownym.

Artysta wykorzystuje techniki graficzne w sposób niezwykle świeży i intrygujący. Głównymi bohaterami grafik Teodora Durskiego są nagie postaci ludzkie, najczęściej mężczyźni, czasem także kobiety. Ich ciała są piękne, młode, doskonałe w proporcjach; twarze nieprzeniknione, pozbawione emocji, obojętne. Narysowane precyzyjnie, bez zbędnego detalu, oszczędną, wyrazistą kreską, przypominają postaci z antycznych waz greckich.

Teodor Durski urodził się w 1976 roku; mieszka i pracuje w Łodzi. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 otrzymał dyplom z wyróżnieniem z projektowania dywanu i gobelinu u prof. Mariusza Kowalskiego, poszerzony o malarstwo u prof. Marka Wagnera i grafikę u prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Brał udział w wielu prestiżowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, jest stale obecny na cyklicznych prezentacjach grafiki, takich jak m.in. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Polskiej oraz Międzynarodowe Triennale Grafiki BIS w Katowicach.

Wystawa czynna do 29 września 2009 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz