• 2009-09-01

Fotografia dzikiej przyrody 2008/Wildlife Photographer of theYear 2008

Od 3 września 2009 roku w Galerii Bielskiej BWA będzie prezentowana wystawa 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczej – Fotografia dzikiej przyrody 2008/Wildlife Photographer of theYear 2008.

fot. Dan Mead, Piaskowi sprinterzy

fot. Dan Mead, Piaskowi sprinterzy

Konkurs organizowany jest rokrocznie od 1964 roku przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Na obecną edycję nadesłano ponad 32 tys. zdjęć z 82 krajów. Wśród konkursowych kategorii znalazły się m.in. zachowanie zwierząt, zagrożona przyroda, zwierzęta w swoim środowisku, podwodny świat, portrety zwierząt,  dzikie miejsca, twórcze wizje natury oraz  Natura w Czerni i Bieli.

Konkurs 2008 okazał się wyjątkowym sukcesem polskich fotografików. Wśród laureatów jest aż trzech fotografów z Polski: Antoni Kasprzak został zwycięzcą w kategorii Zachowania ptaków (zdjęcie pt. Starcie orłów); Piotr Naskręcki otrzymał wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt, natomiast Michał Budzyński, licealista z Buczkowic k. Bielska-Białej – po raz drugi w gronie laureatów konkursu – otrzymał wyróżnienie w kategorii młodzieżowej (15-17 lat) za zdjęcie bieszczadzkiego lasu pt. Ostatnie tchnienie jesieni.

Swój premierowy pokaz wystawa miała w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jesienią 2008 roku. Od tego czasu wędruje po całym świecie – zawita do pond 60 miast, inspirując widzów do spojrzenia na przyrodę, na jej piękno, ale też czyhające na nią zagrożenia, bardziej wrażliwym okiem. Każdorazowo wystawę ogląda ponad milion osób na  świecie.

Po raz siódmy wystawa prezentowana jest także w Polsce – pokazuje ją 12 miast. Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart-Jerzy Zegarliński. Wśród patronów wystawy jest Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Wystawa czynna do 29 września 2009 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz