• 2009-09-01

Dialogi i flirty

2 października 2009 roku , o godz. 19 w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy Dominiki Skutnik i Henrika Eibena from dialog 2 goliad oraz pokaz mody Aleksandry Staniszewskiej.

Wystawa from dialog 2 goliad Dominiki Skutnik i Henrika Eibena to druga wystawa z cyklu Dialogi (pierwszą była lost in colour- dialog 1 Jarosława Flicińskiego i Nicholasa Bodde). Tym razem jest to artystyczne zmierzenie się z Goliat(d)em – z przestrzenią. Skutnik i Eiben tworzą obiekty-instalacje, które wspólnym punktem wyjścia jest próba określenia wielowymiarowości. U Henrika są to obiekty właściwie malarskie, miękkie i minimalistyczne, u Dominiki natomiast instalacje ingerujące i zmieniające zastałą przestrzeń. Często przybierające monumentalne formy, zawsze mocno powiązane z miejscem, w którym i dla którego powstają.

„from dialog 2 goliad” jest wspólnym projektem skonstruowanym specjalnie do wnętrza ggm1. To dialog, który artyści prowadzą miedzy sobą i oglądającymi, jak i także z innymi artystami czego przykładem będzie pokaz mody fashion flirtation zaprezentowany podczas wernisażu wystawy.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył pokaz mody, który odbędzie się na podwórku galerii. Autorką fashion flirtation jest młoda projektantka Aleksandra Staniszewska.

Anna Tomaszewska, kurtor pokazu mody:

Koncepcją i głównym pomysłem pokazu jest flirt mody ze sztuką. Inspiracją do zrobienia kolekcji przez Aleksandrę Staniszewską są prace Henrika Eibena. Projektantka wchodzi w dialog z twórcą i zapożycza niektóre motywy i wzory z jego prac. Łączy różnorodne materiały, kształty i faktury. Ortalion zestawia z bawełną, satyną i lycrą. Obłe formy ubiorów kontrastuje z wąskimi getrami lub spodniami. Również kolorystyka projektów nawiązuje do prac Eibena – czerń i kolory pastelowe mieszają się ze sobą przez całą kolekcję. Charakterystyczną cechą łączącą tych dwóch artystów jest inspiracja abstrakcją i prostymi formami, które odnoszą się do stylistyki japońskiej. Kreatorka mody swoją kolekcję ubarwi biżuterią wykonaną z gwoździ, kabli i sznurka. To dodatki nawiązujące do instalacji Dominiki Skutnik. Przeznaczone są dla kobiet odważnych, lubiących się wyróżniać i otwartych na sztukę. Kolekcja Aleksandry to spójna wizja artystyczna, która tworzy całość z pozostałymi artystami biorącymi udział w wystawie. Malarskie obiekty Eibena i instalacje Dominiki Skutnik przełożone zostały na język mody.

Dominika Skutnik ( ur. 1971 w Gdańsku) jest absolwentką gdańskiej ASP ( Wydział Malarstwa i Grafiki). Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Henrik Eiben ( ur. 1975 w Tokio) jest absolwentem uczelni artystycznych w Holandii, USA i Niemczech. Żyje i pracuje w Hamburgu.

Wernisaż wystawy Dominiki Skutnik i Henrika Eibena from dialog 2 goliad, pokaz mody Aleksandry Staniszewskiej fashion flirtation, piątek, 2 października 2009, godz. 19
Gdańska Galeria Miejska 1 (ul. Piwna 27/29, 80-831 Gdańsk, tel. 058 682 00 93) oraz podwórko ggm1
Czas trwania wystawy: 3 października- 13 listopada 2009
Finisaż: piątek, 13 listopada 2009, godz. 19 , występ Nory Volkovej
Godziny otwarcia galerii: wtorek – niedziela godz. 11- 17
Kurator wystawy: Iwona Bigos
Kurator pokazu mody: Anna Tomaszewska

Dodaj komentarz