• 2009-08-31

Muzeum pełne kobiet – wystawa plakatu: I druk stworzył kobietę

Od 17 września do 30 listopada 2009 roku w Muzeum Plakatu w Warszawskim Wilanowie prezentowana będzie wystawa: …i druk stworzył kobietę, obejmująca   około 200 plakatów uznanych twórców tego gatunku, takich jak m.in.: Henri de Toulouse – Lautrec, Jules Chéret, Alphonse Mucha, Kazimierz Malewicz, Pablo Picasso, Wojciech Fangor czy Franciszek Starowieyski.

Wiktor Sadowski, Carmen

Wiktor Sadowski, Carmen

Wystawa obejmuje zarówno XIX-wieczne secesyjne prace znanych artystów, jak również anonimowe billboardy czasów współczesnych przedstawiające historię wizerunku kobiety w sztuce plakatu. Wystawione eksponaty pochodzą m.in. z indywidualnych zbiorów kolekcjonera Michała Poniża, jednocześnie kuratora wystawy, od 35 lat podróżującego i zbierającego plakaty z całego świata. Pozostała część plakatów należy do zbiorów Muzeum Plakatu. Niektóre z nich to unikaty, jedyne istniejące egzemplarze, inne to wielokrotnie reprodukowane i opisane w literaturze oryginały.

Michał Poniż od 35 lat kolekcjonuje plakaty, podróżując po całym świecie. Jego zbiory znacznie przekraczają 10 000 sztuk, ale on sam skupia się przede wszystkim na wartości artystycznej kolekcji. Z wykształcenia filmowiec, absolwent Uniwersytetu w Austin (Texas, USA) z zamiłowania golfista, i obieżyświat.

Muzeum Plakatu w Wilanowie zostało otwarte 4 czerwca 1968 roku jako pierwsze na świecie muzeum plakatu. Obecnie Muzeum posiada jedną z największych kolekcji plakatu artystycznego w świecie liczącą ponad 55 000 tytułów. Zbiór plakatu polskiego z lat 1892 – 2004 zawiera ok. 30 000 tytułów i jest najpełniejszym na świecie zestawem prac uznanych za kanon w tej dziedzinie twórczości. Kolekcja plakatu obcego, która powstaje głównie dzięki przekazom warszawskiego Biennale i darom artystów z całego świata uznawana jest także za jedną z najbardziej uznanych kolekcji światowego plakatu artystycznego. Muzeum Plakatu w Wilanowie jest  placówką poświęconą projektowaniu graficznemu w Polsce.  Jako jedyna instytucja w Polsce jest członkiem prestiżowej Międzynarodowej Rady Zrzeszeń Grafików Projektantów Icograda.

Od 17 września do 30 listopada 2009 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Dodaj komentarz