II Festiwal Europejskich Stolic Kultury. Wilno w Gdańsku

Od 3 do 6 września 2009 roku w Gdańsku odbędzie się II Festiwal Europejskich Stolic Kultury: Wilno w Gdańsku. Będzie to okazja do spotkania ze współczesną sztuką litewską, prezentowaną przez młodych muzyków, fotografików i performerów.

fot. Akvile Anglicaite

fot. Akvile Anglicaite

Wystawy dotyczyć będą takich tematów: jak izolacja, indywidualizm, przynależność, tożsamość czy relacja z naturą. Zaczynając od wystawy Made in Lithuana Vilmy Šileikienė badającej cechy, które jej zdaniem pozwalają Litwie zachować jej wyjątkowość w oparciu o nowy układ geopolityczny w Europie, przez fotografie absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie poruszających m.in. takie problemy jak przestrzeń galerii – white cube, zużycia uznanych wartości w sztuce czy manipulacji przez media. Brak indywidualizmu zamieszkiwanych przez klasę średnią osiedli to temat podjęty przez Akvile Anglicaite w serii Homes. Video instalacja Moniki Bielskyte jak i elektro-akustyczna mozaika Andrusa Rugeviciusa to projekty bliskie natury, badające nasze relacje z nią. Przez cały okres festiwalu odbywać się będą intermedialne warsztaty fotograficzne The Secret Gallery, or Photography as an Evidence z litewską artystką, pracownikiem Wydziału Sztuk Wizualnych wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jurgitą Remeikyte.

Drugim nurtem festiwalu są projekty muzyczne, do których zaproszeni zostali artyści z Polski i z Litwy, w tym min: Fusedmarc, Audio_Z, Anastanas Jasenka,  Ramunas Jaras, Izrael, Żywiołak, Village Kollective, Balkan Sevdah, Atalyja.

Od 3 do 6 września 2009 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz