• 2009-08-31

Czasoprzestrzennie/OD DO – wystawa Stanisława Dróżdża

Dnia 19 września 2009 roku w galerii appendix2 w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Stanisława Dróżdża zatytułowanej Czasoprzestrzennie/OD DO i prawykonanie utworu Tadeusza Sudnika inspirowanego dziełem artysty. Wystawa potrwa do 31 października 2009 roku.

Stanisław Dróżdż, "OD DO"

Stanisław Dróżdż, "OD DO"

Planowana na długo przed śmiercią realizacja monumentalnej pracy Czasoprzestrzennie/OD DO miała być kolejnym znaczącym dziełem w dorobku Stanisława Dróżdża (zmarłego w 2009 roku) po historycznym udziale w jubileuszowym 50. Biennale w Wenecji w 2003 roku. OD DO składa się z 82 plansz o wymiarach 30×30 cm wypełnionych wszelkimi możliwymi układami dwóch słów i liter.

Praca ta była już zrealizowana w 1994 roku we wrocławskim BWA. Już wówczas, w trakcie trwania wystawy, artysta dostrzegł niezwykły potencjał muzyczny – seria plansz wydała mu się zapisem nutowym, który wymagał przekształcenia go w dźwięk. Stanisław Dróżdż wielokrotnie nawiązywał do tej koncepcji i mimo, że miał wiele nowych projektów i świeżych pomysłów usilnie nalegał na ponowną realizację OD DO wzbogaconą o jej muzyczną wersję.

Dopiero pod koniec 2008 roku udało się znaleźć właściwą osobę, która potrafiła przenieść dzieło poezji konkretnej w przestrzeń muzyki. Kompozycji na podstawie tego swoistego libretta podjął się Tadeusz Sudnik – realizator dźwięku i kompozytor muzyki eksperymentalnej. Praca trwała wiele miesięcy, by wreszcie OD DO stało się rodzajem współczesnej opery na dwa głosy.

Od 19 września do 31 października 2009 roku
Galeria appendix2 w Warszawie
ul. Bialostocka 9, 03-741 Warszawa

Dodaj komentarz