• 2009-08-31

Autor African Psycho w Polsce

14 września w Warszawie i 16 września w Krakowie w 2009 roku odbędą się spotkania z Alainem Mabanckou. Autor Kielonka oraz ukazującego się we wrześniu African Psycho spotka się z czytelnikami w Klubie Gazety przy ul. Czerskiej w Warszawie.  Dwa dni później, w Krakowie w klubokawiarni malopolskich literatek i kielonków Lokator przy ul. Krakowskiej.  Spotkanie pierwsze poprowadzi Wojciech Orliński, spotkanie drugie – Wojciech Bonowicz.

africanpsycho

Wydany w USA debiut prozatorski kongijskiego autora, African Psycho, wzbudził  sensację wśród krytyków i czytelników (trzy wydania), dla których było to pierwsze starcie z transkulturową, brawurowo napisaną i zabójczo inteligentną prozą Mabanckou – szczwanego ucznia i (między wersami) apologety Jamesa Baldwina, któremu zresztą zadedykował tom Lettre à Jimmy (Fayard).

African Psycho to głośny, nadal tłumaczony lub wznawiany debiut prozatorski kongijskiego autora. Narrator powieści, Grégoire, nie wyróżnia się niczym szczególnym poza kanciastym łbem i wielkimi dłońmi. Mieszka sam, pracuje w warsztacie samochodowym. Ma jednak skryte marzenie – chciałby stać się prawdziwym zbrodniarzem, jak jego wielki idol, Angoualima, słynny seryjny zabójca. Grégoire często odwiedza jego grób na cmentarzu Zmarłych, którzy nie mają prawa do snu i wsłuchuje się w zalecenia mistrza.

Kielonek to rytmiczna, komiczna, deliryczna i tragiczna historia baru Podróż na Kredyt spisana przez jego stałego bywalca, Kielonka. Kiedy właściciel powierza Kielonkowi dwa zeszyty i misję uwiecznienia słynnej na całe Kongo spelunki, ten nie protestuje. Ta groteskowa, burleskowa wręcz powieść to z jednej strony satyra na Afrykę, z jej kompleksami, poczuciem niższości i wykluczenia, z drugiej – na świat zachodni, próżny i traktujący innych z protekcjonalną wyższością. Mabanckou niczym Gombrowicz gra wszystkim na nosie. Rozbija klisze, wysadza w powietrze zasady interpunkcji i kulturowe stereotypy.

Alain Mabanckou urodził się w 1966 roku w Republice Konga (dawniej Kongo Brazzaville). Ukończył studia prawnicze w Paryżu, obecnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i siedmiu powieści. Kielonek, opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents. Za kolejną powieść, Mémoires du porc-épic (Z pamiętnika jeżozwierza), rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot. Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim (dodajmy, że w Kongo jest to język urzędowy), odpowiedział: Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną!.

14 września 2009 roku, Warszawa
16 września 2009 roku, Kraków

1 komentarz do artykułu “Autor African Psycho w Polsce”

  1. jolanta

    ksiazka jest super, swietnie mi sie ja czytalo. a kupilam ja tak nieplanowanie…. nie zaluje bylo warto, a przy okazji dowiedzialam sie ze ta firma posiada wiele ciekawych pozycji na swieta lub mikolajki…

Dodaj komentarz