• 2009-08-29

Wystawa fotografii w Galerii Katowice ZPAF

Dnia 2 września 2009 roku o godzinie 18.30 w Galerii Katowice ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej fotografii Marka Lochera, Beaty Menderek-Mikulskiej, Krzysztofa Niesporka i Piotra Olesia. Wystawa będzie czynna do końca września 2009 roku.

Fot. Krzysztof Niesporek

Fot. Krzysztof Niesporek

Marek Locher - urodzony w Katowicach, mieszkaniec Mysłowic. Od najmłodszych lat interesowały go kopalnie, głównie kształty wież szybowych, których w pobliskim krajobrazie nie brakowało. Od ponad dziewięciu lat pracuje jako grafik komputerowy. Postanowił w jakiś sposób udokumentować to, co jeszcze pozostało z zanikających z wież szybów, zabudowań kopalnianych, kominów, piecy i hal hutniczych. Fotografuje obiekty poprzemysłowe, wciąż działające zakłady przemysłowe, a w szczególności kopalnie oraz portretuje życie mieszkańców robotniczych dzielnic Śląska i unikalną architekturę tych miejsc. Fotografie opustoszałych, zrujnowanych miejsc poprzemysłowych, pokazuje na bieżąco w swojej galerii internetowej pod nazwą Galeria Miejsc Zapomnianych.

Beata Menderek-Mikulska – autorka licznych prezentacji i wystaw indywidualnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2007 roku uzyskała wyróżnienie w I Światowym Konkursie Fotograficznym Wiary i Wierni Tego Świata – ŚSAFITA (Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych). Była organizatorem wystawy zbiorowej Uwewnętrznienie – dialog. W 2003 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Żywioły Ziemi na Festiwalu Młodej Sztuki we Wrocławiu, a w 2001 roku wyróżnienie w III Międzynarodowym fotomaratonie – Wrocław Start w Nowe Milenium II/2001 i II miejsce w polsko – czeskim konkursie fotograficznym Światło świątyń i świętych – Kłodzko – Galeria Sztuki KOK.

Krzysztof Niesporek urodził się w 1950 roku w Katowicach – Szopienicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Fototechnicznym w Katowicach – Piotrowicach, gdzie po egzaminie maturalnym zdobył tytuł Technika Fotografa. W 1971 roku rozpoczął pracę w studio fotograficznym założonym w 1919 roku przez swojego dziadka Augustyna Niesporek. W 1974 roku uzyskał tytuł mistrza fotografii. W studio fotograficznym pracuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Wstąpił do Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach, w którym po kilku latach został członkiem zarządu, a następnie przewodniczącym. Był również cechmistrzem Wojewódzkiego Cechu Fotografów w Katowicach. Inne pełnione funkcje to vice – prezes Stowarzyszenia Fotografów Polskich. Prowadził szkolenia dla fotografów zawodowych – rzemieślników organizowane przez firmę Elfo z Łodzi. Zorganizował kilka wystaw fotograficznych.

Piotr Oleś jest chorzowskim artystą fotografikiem i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1986 roku był członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, w którego przedsięwzięciach artystycznych oraz licznych wystawach brał czynny udział, aż do momentu rozwiązania w połowie lat 90, w latach od 1987 do 1992 uczestniczył w prezentacjach INTERFOTO, których jako członek Towarzystwa był trzykrotnym zwycięzcą oraz dwukrotnym laureatem trzeciego miejsca. W latach od 1987 do 1989 był dwukrotnym zdobywcą Złotego Medalu oraz Srebrnego Medalu na Ogólnopolskich Prezentacjach Fotograficznych w Uniejowie. W roku 1987 został wyróżniony na VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda. W 1992 roku  zdobył dyplom FIAP w Brazylii na XXXVI Salonie Fotografii Artystycznej. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju oraz zagranicą.

2 września 2009 roku o godzinie 18.30
Galeria Katowice ZPAF
ul. Św. Jana 10 (III piętro)

Dodaj komentarz