• 2009-08-29

Nowy film Agnieszki Holland

31 sierpnia 2009 roku w Cyklu Film w Teatrze Rozmaitości odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu: Janosik. Historia prawdziwa w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik. Po projekcji filmu będzie miało miejsce spotkanie z reżyserkami oraz grającymi w filmie aktorami.

Janosik. Kistoria prawdziwa, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Janosik. Kistoria prawdziwa, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik

O legendarnym zbójniku, który odbierał bogatym, a rozdawał biednym do tej pory nakręcono już kilka filmów fabularnych. Stał się on bohaterem polskiego serialu w reżyserii Jerzego Passendorfera. Romantyczna legenda o dzielnym ludowym bohaterze zdominowała nasze wyobrażenie o losach Juraja Janosika. Nowy film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik po raz pierwszy odkrywa prawdziwą historię młodzieńca z Terchovej, którego krótkie, ale dramatyczne życie inspirowało pokolenia. Kostiumowa wielka produkcja została nakręcona na podstawie scenariusza Evy Borušovičovej, która przez kilka lat studiowała archiwalne zapiski i dokumenty. Interesowały ją realne koleje losu charyzmatycznego młodzieńca, który miał krótkie życie, ale jeszcze przed śmiercią zdołał stać się legendą.

Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. Scenariusz  Evy Borušovičovej  po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem. Janosik w scenariuszu Evy Borušovičovej jest tragiczny i jednocześnie bardzo współczesny: mógłby być amerykańskim chłopcem, który wypalony obcowaniem z okrucieństwem wojny wraca z Iraku do miejskiego getta i tam zostaje przywódcą gangu. Historia Janosika – podobnie jak innych słynnych zbójców, Ondraszka czy Robin Hooda, stała się legendą i powoli legenda wyparła ze świadomości społecznej prawdziwe postacie i wydarzenia. Nasz film przywraca tej postaci historyczny autentyzm, zachowując jej romantyczny charakter. Agnieszka Holland i Kasia Adamik.

* reżyseria Agnieszka Holland, Kasia Adamik
* scenariusz Eva Borušovičová
* zdjęcia Martin Štrba
* muzyka Antoni Łazarkiewicz
* Polska / Słowacja / Czechy / Węgry 2009; czas trwania 140 min
* obsada: Václav Jiráček, Ivan Martinka, Michał Żebrowski, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Sarah Zoe Canner, Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak i in.

31 sierpnia 2009 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie

Komentarze (2) do artykułu “Nowy film Agnieszki Holland”

  1. serek

    wiecie ze w onestep jest juz w ofercie na dvd? ja skorzystalam!

  2. olisia

    ja wlasnie chce to kupic, mam juz kod do wyslania smsem :)

Dodaj komentarz