• 2009-08-29

Kamień Mariusa von Mayenburga – prapremiera

Dnia 4 września 2009 roku o godzinie 19.00 na deskach Sceny Malarnia w Gdańsku odbędzie się prapremiera spektaklu Kamień Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy. Kolejne pokazy spektaklu odbędą się 5 i 6 września 2009 roku.

"Kamień Mariusa von Mayenburga"

"Kamień Mariusa von Mayenburga"

Pięć kobiet. Cztery czasy akcji. Trzy rodziny. Jeden dom. Spojrzenie na losy tego przedwojennego budynku z różnych perspektyw, tak narodowościowych, jak pokoleniowych buduje interesujący i niejednoznaczny obraz permanentnie fałszowanych i zmanipulowanych wspomnień. Tytułowy kamień staje się jednym z pionków w wieloletniej, pełnej tajemnic i niedomówień grze w odkrywanie rodzinnych historii.

Dzisiaj mogę powiedzieć tyle: że jest to opowieść o babce opowiadającą córce bajkę o Świętym Mikołaju, którą ta, dawno już w niego nie wierząc, przekazuje dalej swojej córce. To kryminał, który składa się dopiero w ostatnim momencie i pokazuje, że sprawcy są tak naprawdę ofiarami. To historia, której nie uda się niczego nas nauczyć, to powrót do Wiśniowego sadu już po jego wyrąbaniu. To Niemcy reloaded Kruczkowskiego, Pulp fiction do góry nogami. To historia o kłamstwach życia i iluzjach marzeń, o samotności i obcości we własnym domu, o kamiennych drogach i skamieniałych emocjach, o wojnach ludów i walkach generacji. Jak powiedziałem: dzisiaj. Bo jestem przekonany, że jutro, nie mówiąc już o całych następnych tygodniach prób, zaskoczą i mnie i aktorów nowe odkrycia, nowe wątki, nowe zagadnienia. Mówi Adam Nalepa o sztuce.

4 września 2009 roku o godzinie 19.00
Scena Malarnia w Gdańsku
Gdańsk, ul. Teatralna 2

Dodaj komentarz