Wystawa Prima Septembris – Przeciw Nienawiści

1 września 2009 roku o godz. 18.00 w synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, na wystawie I Międzynarodowego Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris – Przeciw Nienawiści, spotkają się ze sobą młodzi artyści z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji.

plakat-biennale-mlodych

1 września 1939 roku stał się dla całej Europy i dużej części świata synonimem destrukcji i zagłady. Z mapy Europy wymazano kilka kultur zamieszkujących te ziemie od setek lat. Skłócono sąsiadów, wielu odebrano historię. Pogłębiło to istniejące już animozje i do dzisiaj utrudnia nawiązanie dialogu i porozumienia. Poprzez wystawę twórcy chcą zrozumieć, jak o tamtym i o dzisiejszym świecie myślą i mówią młodzi ludzie z różnych krajów.

Wystawa stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur w dniu, który historycznie uznawany jest za datę podziału, symbol rozerwania, odejścia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę młodzi artyści chcą uczynić z tego dnia symbol pojednania i porozumienia między narodami, dzień Przeciw Nienawiści.

Wystawa biennale składa się z 54 prac o wymiarach 70x100cm, nadesłanych przez studentów wyższych szkół plastycznych z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji. Żadna z prac nigdy wcześniej nie była pokazywana. Prace wykonane są w jednej z tradycyjnych technik graficznych (klasyczne techniki artystyczne, poza drukiem), tylko czarno-białe i odbite w jednym egzemplarzu autorskim. Wszystkie prace są tematycznie ściśle związane z ideą wystawy oraz przesłaniem do współczesności: Przeciw Nienawiści.

Ważnym wydarzeniem Biennale jest również Wystawa Ambasadorów Prima Septembris: Moniki Aichele (Niemcy), Dan Reisinger (Izrael), Jacka Szewczyka (Polska) i Olega Yakhnina (Rosja), którzy od początku patronowali przedsięwzięciu.

Wystawa Biennale czynna do 13 września 2009 roku
Wystawa Ambasadorów Biennale czynna do 30 września 2009 roku
Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Pawła Włodkowica 7
Wrocław

Dodaj komentarz