• 2009-08-28

Uobecnienia – wystawa prac Ewy Banaszczyk

4 września 2009 roku o godz. 18.00 w salach Galerii Labirynt, w siedzibie Elektrowni w Radomiu odbędzie się wystawa prac Ewy Banaszczyk pt. Uobecnienia. Wystawa nieprzypadkowo zostanie zaprezentowana w części Elektrowni zwanej Labiryntem. Nazwa ta koresponduje bowiem z twórczością artystki.

Ewa Banaszczyk

Ewa Banaszczyk

Labirynt jest miejscem utkanym z powtórzeń i analogii, z prowadzących donikąd ślepych zaułków. Jest barwnym kobiercem spowijającym widza w nieokreślonej czasoprzestrzeni, sugerującym mu wiele alternatywnych rozwiązań, ale nigdy jedno wyjście. Takie są również obrazy Ewy Banaszczyk, które sprawiają wrażenie powracających meandrów, serialnych przetworzeń tych samych motywów, niekończących się wariacji na temat kondycji współczesnego malarza.

Twórczość artystki charakteryzuje silny ładunek emocji łączący malarską pasję z kręgiem bliskich osób i przedmiotów. Sugestywne tytuły prac odkrywają istotę ich anegdotycznego przekazu. Nigdy jednak nie odsłaniają sekretów całkowicie, na ogół zaledwie wprowadzają nas do kolejnych sal labiryntu… Krążąc jego korytarzami doświadczamy uobecnienia osób żywych i nieobecnych, bliskich i dalekich, zwierząt i przedmiotów, pionów i poziomów. Na wystawie zostanie zaprezentowanych sześć cykli: Autoportret; Gobeliny Marii;, Ewa, Zosia, Ula; Związki; Kłamiesz; Z ostatniej chwili. Wszystkie pochodzą z bieżącego roku.

Ewa Banaszczyk urodziła się 7 września 1972 r. Należy do grupy wyróżniających się twórców radomskiego środowiska plastycznego. Swoje fascynacje rozwijała początkowo w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych, specjalizując się w dziedzinie tkaniny artystycznej, co pozostaje nie bez znaczenia dla jej obecnej twórczości. Jest absolwentką pierwszego rocznika studentów wykształconych na Politechnice Radomskiej w zakresie wychowania plastycznego (obecny Wydział Sztuki). Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi w 2000 r., aneks z grafiki warsztatowej w pracowni grafiki prof. Krzysztofa Wyznera. W latach 2001-2005 była asystentką w pracowniach malarstwa, rysunku, działań i struktur wizualnych w macierzystej uczelni. Od 2002 r. prowadzi Dziecięcą Pracownię Plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Artystka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię.

Wystawa będzie czynna do 27 września
Sale Galerii Labirynt w siedzibie Elektrowni
ul. Kopernika 1
Radom

Dodaj komentarz