• 2009-08-28

Koncert Filharmonii Śląskiej

4 września 2009 roku o godzinie 19.00 w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się koncert upamiętniający 70 – tą rocznicę wybuchu  II wojny światowej. Zagrają Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej, Orchestre de Picardie z Amiens oraz  Knabenchor der Jenaer Philharmonie. W programie Benjamin Britten – War  Requiem op. 66.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Śląscy filharmonicy upamiętnią 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej War Requiem, utworem skomponowanym przez angielskiego kompozytora i dyrygenta- Benjamina Brittena. Dzieło to zostało stworzone w 1962 roku na uroczystość konsekracji katedry wybudowanej obok ruin prezbiterium katedry św. Michała w angielskim Coventry, na którą 14 listopada 1940 roku niemieckie bombowce zrzuciły 40 tys. bomb zapalających i 500 ton bomb burzących. Wydarzenie to stało się  symbolem wojennego bestialstwa i bezmyślności.

By podkreślić  pacyfistyczne  przesłanie utworu, Britten w jego prawykonaniu  powierzył partie solowe żołnierzy Niemcowi i Anglikowi, natomiast rok później powierzył solową partię sopranową Rosjance, co pozwoliło mu połączyć wszystkie trzy strony zaangażowane w II wojnę światową.

Koncert w Galerii Szyb Wilson będzie pierwszą artystyczną realizacją w Katowicach w ramach unijnego projektu ONE – step further.

Orchestre de Picardie – francuska formacja, która obchodziła niedawno 20. rocznicę swego istnienia. Na jej repertuar składa się bardzo wszechstronny program symfoniczny, w tym również  muzyka współczesna. Zespół daje ponad sto koncertów rocznie.  Przez ostatnią dekadę orkiestra rozwinęła bardzo działalność lokalną, koncertując w wielu miastach swego regionu. Od stycznia 2003 roku dyrektorem muzycznym zespołu jest Pascal Verrot.

Knabenchor der Jenaer Philharmonie – założona w 1934 roku orkiestra symfoniczna z Jeny. Obecnie  dyrektorem muzycznym zaspołu jest Nicholas Milton.

Zagrają:

- Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
- Orchestre de Picardie

- Knabenchor der Jenaer Philharmonie
- Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
- Matthias Schubotz – dyrygent, przygotowanie chóru chłopięcego z Jeny
- Eva Dřizgová – sopran
- Johannes Klüser – tenor
- Jean-Marc Salzmann – baryton
- Pascal Verrot – przygotowanie orkiestry kameralnej z Amiens

4 września 2009 roku, godzina 19.00
Galeria Szyb Wilson w Katowicach

Dodaj komentarz