• 2009-08-21

3 x Finisaż – Laibach, Łódź Kaliska, Political/Minimal

23 sierpnia 2009 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi po raz ostatni będzie można zobaczyć wystawy grupy Laibach, Łodzi Kaliskiej oraz Political/Minimal. Oprowadzą po nich pracownicy działu edukacji i kuratorzy. Na zakończenie w ms cafe zagrają Capitan Commodore + Piotr Gwadera.

Wystawa Political/Minimal, fot. M. Stępień

Wystawa Political/Minimal, fot. M. Stępień

Wystawa Political/Minimal prezentuje 30 prac, które odwołując się do minimal artu, obdarzone są jednocześnie politycznym przesłaniem. Rozdźwięk między abstrakcyjną formą a konkretnymi odniesieniami do rzeczywistości, stał się punktem wyjścia dla idei wystawy. Obiekty, instalacje i filmy wideo prezentowane na wystawie przybierają formy charakterystyczne dla minimal artu. Za ich pomocą artyści komentują rzeczywistość, określoną przez wojny, przemoc i dyskryminację, wyzysk i nędzę, wysiłek i bezrobocie.

Wystawa Szczerość i blaga stanowi próbę wypracowania ponownego rozpoznania aktywności artystycznej grupy w pierwszej dekadzie jej istnienia. Łódź Kaliska została założona w 1979 roku przez Marka Janiaka, Jerzego Kobę, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika, Andrzeja Wielogórskiego. Od samego początku szczerość bycia sobą, także czy może nawet przede wszystkim w fizjologicznych przejawach, w nieracjonalnych wygłupach, w niskich pobudkach było tym co artyści przeciwstawiali bufonadzie i zakłamaniu jakie dostrzegali wokół siebie, zwłaszcza w środowisku artystycznym.

Wystawa grupy Laibach skupia się przede wszystkim na jej fenomenie plastycznym. Formacja ta, znana głównie z twórczości muzycznej, stanowi w rzeczywistości przedsięwzięcie, które w unikalny sposób łączące media dźwięku i plastyki. Laibach to wielowymiarowy, multimedialny projekt, przekraczający wszelkie granice między dyscyplinami sztuki.

Do 23 sierpnia 2009 roku
ms – Muzeum Sztuki
ul. Więckowskiego 36
Łódź

Dodaj komentarz