• 2009-08-20

Fotografia dzikiej przyrody 2008 w Galerii Bielskiej BWA

Od 3 do 29 września 2009 roku w Galerii Bielskiej BWA potrwa kolejna edycja wystawy: Fotografia dzikiej przyrody 2008/Wildlife Photographer of theYear 2008. Na wystawie zostanie pokazanych 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w znanym, największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczejFotografia dzikiej przyrody 2008/ Wildlife Photographer of the Year 2008.

fot. Antoni Kasprzak

fot. Antoni Kasprzak, Starcie orłów

Wystawa 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w znanym, największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczej – Fotografia dzikiej przyrody 2008/ Wildlife Photographer of the Year 2008. Konkurs organizowany jest rokrocznie od 1964 roku przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jest największym forum fotografów dzikiej przyrody na całym świecie. Na obecną edycję nadesłano ponad 32 tys. zdjęć z 82 krajów. Wśród konkursowych kategorii znalazły się m.in. zachowanie zwierząt, zagrożona przyroda, zwierzęta w swoim środowisku, podwodny świat, portrety zwierząt, a także dzikie miejsca, twórcze wizje natury oraz kategoria dająca miejsce fotografii artystycznej pt. Natura w Czerni i Bieli. Nagrodę im. Geralda Durrella Za zagrożoną przyrodę oraz prestiżowy tytuł Fotograf Dzikiej Przyrody 2008 otrzymał Amerykanin Steve Winter za zdjęcie Pantera śnieżna.

fot. Michał Budzyński, Ostatnie tchnienie jesieni

fot. Michał Budzyński, Ostatnie tchnienie jesieni

Konkurs 2008 okazał się  sukcesem polskich fotografików. Wśród laureatów jest trzech Polaków: Antoni Kasprzak został zwycięzcą w kategorii Zachowania ptaków (zdjęcie pt. Starcie orłów); Piotr Naskręcki otrzymał wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt, natomiast Michał Budzyński, licealista z Buczkowic k. Bielska-Białej – po raz drugi w gronie laureatów konkursu – otrzymał wyróżnienie w kategorii młodzieżowej (15-17 lat) za zdjęcie bieszczadzkiego lasu pt. Ostatnie tchnienie jesieni.

Swój premierowy pokaz wystawa miała w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jesienią 2008 roku. Od tego czasu wędruje po całym świecie – zawita do pond 60 miast, inspirując widzów do spojrzenia na przyrodę – na jej piękno, ale też czyhające na nią zagrożenia – bardziej wrażliwym okiem. Każdorazowo wystawę ogląda ponad milion osób na całym świecie. Po raz siódmy wystawa prezentowana jest także w Polsce – pokazuje ją 12 miast.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 (sala dolna)
Od 3 do 29 września 2009 roku

1 komentarz do artykułu “Fotografia dzikiej przyrody 2008 w Galerii Bielskiej BWA”

  1. Anonymous

    bardzo ładne zdjęcia :)

Dodaj komentarz