• 2009-08-20

Ad Extra Teodora Durskiego w Bielsku-Białej

Od 3 do 29 września 2009 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej potrwa wystawa Teodora Durskiego: Ad Extra. Artysta uczestniczy w tegorocznym programie Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Przygotowana przez Galerię Bielską BWA wystawa młodego łódzkiego artysty należy do programu tegorocznej edycji Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009. Wystawa jest kontynuacją najnowszego projektu Teodora Durskiego, realizowanego przez artystę od dwóch lat.

Teodor Durski, Każdej nocy

Teodor Durski, Każdej nocy

Na wystawie Ad Intra (Łódź, 2008) artysta pokazał osobiste malarstwo; na bielskiej Ad Extra zaprezentuje grafikę. Będzie to pierwsza tak duża prezentacja prac graficznych Teodora Durskiego. Specjalnie dla przestrzeni Galerii Bielskiej BWA artysta stworzy także graficzne murale, pokrywające ściany i sufit galerii, zmieniając ją w trójwymiarowe dziełosztuki. To efekt zainteresowań i dociekań twórcy dotyczących ingerencji grafiki w przestrzeń oraz wejścia w prace graficzne w sensie dosłownym.

Głównymi bohaterami grafik Teodora Durskiego są nagie postaci ludzkie, najczęściej mężczyźni, czasem także kobiety. Ich ciała są piękne, młode, doskonałe w proporcjach; twarze nieprzeniknione, pozbawione emocji, obojętne. Narysowane precyzyjnie, bez zbędnego detalu, oszczędną, ale wyrazistą kreską, przypominają postaci z antycznych waz greckich. (…) Bardzo charakterystycznym i istotnym elementem kompozycji Teodora Durskiego są geometryczne formy, zawsze towarzyszące portretowanym przez niego postaciom. To one właśnie przesądzają o znaczeniu i symbolicznej zawartości grafik jego autorstwa. Przypominają labirynty, belki, rusztowania, rzadziej pudła lub zamknięte pomieszczenia. Sylwety ludzi są w nie wpisane, uwikłane, uwięzione – określa twórczość artysty Katarzyna Jankowiak-Gumna z ABC Gallery w Poznaniu.

Teodor Durski, Konstelacja

Teodor Durski, Konstelacja

Teodor Durski urodził się w 1976 roku; mieszka i pracuje w Łodzi. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 otrzymał dyplom z wyróżnieniem z projektowania dywanu i gobelinu u prof. Mariusza Kowalskiego, poszerzony o malarstwo u prof. Marka Wagnera i grafikę u prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Brał udział w wielu prestiżowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, jest stale obecny na cyklicznych prezentacjach grafiki, takich jak m.in. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Polskiej oraz Międzynarodowe Triennale Grafiki BIS w Katowicach.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 (sala górna)
Od 3 do 29 września 2009 roku

Dodaj komentarz