Krzysztof Zarębski w Galerii Bielskiej BWA

27 sierpnia 2009 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku – Białej podczas finisażu wystawy Zmysłowość jest jego kwiatem odbędzie się premierowy performance twórcy wystawy Krzysztofa Zarębskiego pt. Żywy ul (Ukryty truteń)

Krzysztof Zarębski, Zmysłowość jest jego kwiatem
Krzysztof Zarębski, Zmysłowość jest jego kwiatem

Krzysztof Zarębski przylatuje specjalnie z Nowego Jorku, by zaprezentować 27 sierpnia w Bielsku-Białej swój premierowy performance pt. Żywy ul (Ukryty truteń). Pokaz będzie zwieńczeniem wystawy artysty pt. Zmysłowość jest jego kwiatem. Pod takim tytułem kuratorka wystawy Agata Smalcerz prezentuje w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej wybór prac Krzysztofa Zarębskiego, pioniera sztuki performance w Polsce, malarza, rzeźbiarza, autora filmów, scenografii i działań parateatralnych (wystawa trwa od 30 lipca – 30 sierpnia 2009 roku).

Cieszę się niezmiernie, że wystawa Krzysztofa Zarębskiego, prezentowana w Galerii Bielskiej BWA, zbiega się w czasie z setną rocznicą Manifestu futuryzmu Filippa Tommasa Marinettiego, opublikowanego po raz pierwszy na łamach La Gazzetta dell’Emilia oraz ponownie w Le Figaro w lutym 1909 r. Chociaż Zarębski nigdy nie kreował się na spóźnionego futurystę, ani też nie był w ten sposób postrzegany przez krytyków i widzów, to jednak jego prace doskonale wpisują się w obrazoburczą tradycję akcji i performance’ów, zapoczątkowaną przez futurystów, a następnie rozwijaną przez całe pokolenia międzynarodowych artystów, należących do takich ruchów jak: akcjonizm wiedeński, fluxus, performance art i sztuka ciała – pisze o bielskiej wystawie Marek Bartelik, wykładowca sztuki nowoczesnej i współczesnej w Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku.

Krzysztof Zarębski, Zmysłowość jest jego kwiatem

Krzysztof Zarębski, Zmysłowość jest jego kwiatem

Krzysztof Zarębski urodził się w 1939 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1968 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od 1981 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Od 1983 roku należy, wraz z żoną Krystyną Jachniewicz, do artystycznej grupy The Rivington School w Nowym Jorku. Prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach w Europie, Japonii i USA. Pracuje w Warszawie i Nowym Jorku. W 2009 roku artysta obchodzi jubileusz 70-lecia urodzin oraz 40-lecia pracy twórczej.

27 sierpnia 2009 roku,  godz. 19.00
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz