Usłyszane w ciszy

Od 1 do 21 września w Związku Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym w Warszawie potrwa wystawa Usłyszane w ciszy, tworzyć ją będzie 36 wierszy zawieszonych w przestrzeni galeryjnej, 12 wielkoformatowych fotografii oraz film będący połączeniem fotografii, poezji i muzyki.

W Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików będzie można obejrzeć zdjęcia Tomka Sikory, przeczytać poezję Renaty Plagi i posłuchać muzyki Mateusza Kwiatkowskiego. To już kolejny wspólny projekt multimedialny artystów: Renaty Plagi i Tomka Sikory. Poetka usłyszała ciszę podczas pobytu w Azji, fotograf doświadczył jej na wsi pod Kazimierzem. Choć byli w tak odległych od siebie miejscach, odnaleźli wspólną wartość – ciszę. Wystawa jest kontrapunktem dla codzienności – głośnej i chaotycznej. Autorzy uzyskują efekt synergii przekazu – w formie, łącząc obraz, słowo i muzykę, a także w treści, poprzez komplementarność inspiracji.

Wiersze inspirowane są ciszą doświadczaną wewnątrz siebie. Są emocjonalnym ukojeniem w miejskim zgiełku. Pomagają w znalezieniu równowagi w codziennej rzeczywistości. Bez ciszy usłyszanej w sobie trudno żyć świadomie i dokonywać życiowych wyborów – mówi autorka wierszy Renata Plaga.

Renata Plaga, urodzona w 1973 rokuPoetka i specjalistka w dziedzinie strategii komunikacyjnej marki. W 2007 roku jako reżyser zadebiutowała filmem dokumentalnym Realna Utopia. Wydała dwa albumy poezji: w roku 2008 tomik Kobieta , a w 2007 Metaxa. Pracowała dla MillwardBrown SMG/KRC, Ogilvy DraftFCB Ad Fabrika, Young&Rubicam, ekskluzywnych pism kobiecych oraz marketingowych.

Tomek Sikora, urodzony w 1948 roku jest fotografem i fotoreporterem. W 1983 roku wyemigrował do Australii, gdzie wykładał na Victorian College of the Arts. Pracował dla największych australijskich agencji fotograficznych. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli InterContinental, Sony oraz Levisa. W 1990 roku zdobył złoto w międzynarodowym konkursie AWARD International Art Directors Awards w Sydney. Od 2002 roku prowadzi zajęcia w warszawskich szkołach fotografii. Razem z Renatą Plagą wydał albumy Kobieta.

Mateusz Kwiatkowski, urodzony w 1982 roku. Był twórcą i liderem kwintetu jazzowego Future Background Association wykonującego kompozycje jazzowe inspirowane muzyką Igora Strawińskiego i Steve’a Colemana z elementami polskiej muzyki ludowej. Wraz ze swoim zespołem występował na Międzynarodowym Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Uczestniczył w dwóch festiwalach odbywających się w Maastricht: w 2005 roku w Festiwalu Muzyki Koreańskiej, a rok wcześniej w Festiwalu Muzyki Improwizowanej.

Związek Polskich Artystów Fotografików – jest stowarzyszeniem twórczo-zawodowym powstałym w 1947 roku. Kontynuacja Fotoklubu Polskiego – organizacji fotografów działającej w okresie międzywojennym. Zadaniem Związku jest zachowanie dotychczasowego dorobku fotografików oraz promocja i rozwój współczesnej fotografii polskiej, ochrona twórców i ich dzieł. Od 1992 roku ZPAF stowarzyszony jest w World Council of Professional Photographers oraz w Federation of European Photographers. ZPAF mieści się na warszawskim placu Zamkowym.

Wystawa Usłyszane w ciszy
od 1 do 21 września 2009 roku
Związek Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym
Wernisaż odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 18.00.

Dodaj komentarz