• 2009-08-06

Światłosłowa nad Wisłą

7 sierpnia 2009 roku, od godz. 21.00 do 24.00  w Warszawie odbędzie się pierwsz odsłona cyklu, realizowanego w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany. Zaprezentowana zostanie instalacja Magdy Czapiewskiej i Karola Murlaka pt.: Światłosłowa.

Światłosłowa

Światłosłowa

Dwoje młodych projektantów Karol Murlak i Magda Czapiewska, zamienią betonowe nabrzeże Wisły w nośnik myśli. Światłosłowa, będące cytatem z wiersza poety Andrzeja Sosnowskiego, rozbłysną na nadwiślańskim bulwarze.

Tekst napisany zostanie, przeskalowanymi literami o wysokości ponad metra. Do naniesienia liter na płyty chodnikowe zostanie użyta fosforyzująca emulsja, która w świetle dziennym jest prawie niezauważalna, a w ciemności świeci. Projektowi towarzyszy seria druków, do produkcji których wykorzystano farby reagujące na światło.

Synchronicity_2 to kontynuacja bardzo udanego projektu Synchronicity Warsaw. Projekty dla Warszawy przyszłości zrealizowanego przez Fundację Bęc Zmiana w roku 2008. Na pierwszą edycję złożyła się wystawa prac kilkunastu architektów z całego świata, poświęconych m.in, Wiśle, oraz instalacja świetlna autorstwa Jakuba Szczęsnego, którą nadal można oglądać pod estakadą trasy Łazienkowskiej między parkami Agrykola i Na Skarpie.

W tym roku na cykl interdyscyplinarnych wydarzeń Synchronicty składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody, ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka. W ramach cyklu powstaje projekt badawczy prowadzony przez architekta Jakub Szczęsnego poświęcony możliwościom opracowania urządzeń pozwalających na niewielką skalę, dla punktowych potrzeb użytkowych oczyszczać wodę z Wisły, tak by mogła zasilać na przykład fontanny, sadzawki, napędzać swoją energią systemy doświetlające przestrzenie parkowe.

Trzeci projekt cyklu to oczekiwany, zapowiadany już w ubiegłym roku, neon zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Neon ma stanąć na Kępie Potockiejm, przy Wisłostradzie. To pomnik radości, urody chwili, jej ulotności, przyjemności życia.

7 sierpnia 2009 roku, od 21:00 do 24:00
Miejsce: 515 kilometr Wisły (lewy brzeg Wisły między mostem Śląsko-Dąbrowskim, a mostem Gdańskim), na wysokości Starego Miasta w Warszawie

Dodaj komentarz