Od mostu do mostu – Festiwal Przemiany – sierpień

Od czerwca do października 2009 roku w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany potrwają wydarzenia artystyczne, wynikające ze strategii przygotowań Miasta do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016.

Most świętokrzyski

Most świętokrzyski

Pomiędzy Mostem Świętokrzyskim a Mostem Średnicowym powstała przestrzeni, gdzie i artyści i mieszkańcy, ci zainteresowani sztuką i ci, co niekoniecznie – mogą razem badać przyrodę, wspólnie tworzyć albo po prostu przyjemnie spędzać czas. Wisła przecież zasługuje na ciekawsze rozrywki niż tylko kiełbasa, karuzela i fajerwerki, a wręcz przeciwnie – Wisła to miejsce w którym można zrobić coś w innym, wolniejszym tempie niż w hałaśliwym Centrum, twórczo i zgodnie z naturą. Projekt transFORM trwa przez 4 miesiące, z tygodnia na tydzień rozrasta się i powiększa o kolejne elementy: instalacje artystyczne, warsztaty dla dzieci, koncerty i filmy.

Wierzę, że ludziom, choćby nie wiadomo jak byli popsuci przez media, hipermarkety, reklamę czy wyścig szczurów, potrzebne są z jednej strony proste przyjemności, a z drugiej radość z tworzenia. Taka też jest nasza idea – zaproponować w Warszawie przestrzeń, gdzie można patrzeć na przepływające wydry, przejeżdżające pociągi, chmury sunące po niebie, ale też uczestniczyć w czymś twórczym – wspólnie śpiewać, konstruować, tańczyć, czy choćby wejść w przestrzeń stworzoną przez artystę i zrozumieć jego sposób myślenia. Ostatnio przyszły dwie panie w średnim wieku, spędziły u nas prawie cały dzień i odchodząc powiedziały: wrócimy, bo tu jest raj na ziemi. To właśnie nas motywuje: raj na ziemi – nic skomplikowanego – Klara Kopcińska – Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP

Serce Trans Formu mieści się przy Moście Świętokrzyskim w pobliżu Syreny, na barce i na bulwarze. Barka jest sceną, kinem, przestrzenią warsztatów. Brzeg zaś, to miejsce w których można zasadzić własny ogródek, usiąść na leżaku, oglądać filmy, słuchać koncertu, a wreszcie – obejrzeć najnowszą ekspozycję artystyczną w dwóch transportowych kontenerach morskich. Dlaczego w kontenerach? Bo to proste, ekonomiczne formy, które odpowiednio zaadaptowane, stają się nową częścią architektury miasta. Barka to także hydepark – otwarta scena/ ekran, na której organizacje, artyści, animatorzy i aktywni mieszkańcy mogą prezentować swoje idee i projekty.

Projekty plenerowe zaplanowane na sierpień:

Adam Kalinowski, PARK Z KOLOROWEGO PIASKU – to konstrukcja w drewna i barwionego piasku, można się po niej poruszać, zwłaszcza boso, przesypując rożne barwy piasku i tworząc nowe kolory.

Jerzy Kalina, CUD NAD WISŁĄ - realizacja nawiązuje do historycznego kontekstu Wisły,

Dymitrij Shijan, ŚPIEWAJĄCE CZAJNIKI (interaktywna instalacja dźwiękowa na barce) i MALOWANIE ASFALTEM (na północ od Mostu Świętokrzyskiego)

Gisela Genthner, EKO-INSTALACJA na rzece

Konrad Zientara, WIELOPLEKSIKOŃ - właśnie przygotowywana żywa animacja poruszana nurtem rzeki, której otwarcie zaplanowane jest w połowie sierpnia. Zakotwiczony obiekt opływany jest wodami, które poruszają turbinę zasilając i poruszając iluminację kolejnych stadiów ruchu galopującego konia.

Ryszard Ługowski – Z ODWROTNEJ PERSPEKTYWY – projekt przywołuje sen o raju AMERICAN DREAM, którego symbolem jest  Statua Wolności, umieszczona dyskretnie na jednym z filarów Mostu Poniatowskiego, po praskiej stronie Wisły. Do oglądania instalacji posłużą dwa teleskopy, na barce transFORM i na tarasie widokowym PKiN.

Jarosław Lustych, HOMEOSTAZA, na plaży przy La Playa, po stronie praskiej.

Grzegorz Rogala, PRZECHODNIE – ruchome i podświetlane – wielkoformatowe zdjęcia osób w skali naturalnej, stojące na wolnym powietrzu, w przestrzeni publicznej.

Dodaj komentarz