Otwarcie Delikatesów

6 sierpnia 2009 roku o godzinie 20.30 odbędzie się otwarcie nowego krakowskiego wydawnictwa Delikatesy. Projekt powstał z inicjatywy Martyny Sztaby, byłej prezeski Korporacji Ha!art, wspieranej przez część zespołu wydawnictwa, zaprzyjaźnionych managerów kultury, artystów i pisarzy. Delikatesy to wydawnictwo, księgarnia, galeria i concept store z designem.

Nienawidzę rodziny Borejko, fot. Anna Okrasko

Nienawidzę rodziny Borejko, fot. Anna Okrasko

Delikatesy działalność otwierają wystawą Książka w sztuce i kulturze polskiej. Badania statystyczne wykazują postępujący spadek czytelnictwa w naszym kraju. Wystawa  pokazuje w jaki sposób literatura wpływa na sztuki wizualne, jak książki kształtują wrażliwość i decydują o drodze twórczej artysty, czy też jak artyści wyobrażają sobie zawód pisarza.

Na wystawie pokazywane są prace, dla których książki są punktem wyjścia, jednak nie w tradycyjnej formie jaką jest ilustracja książkowa, czyli obraz wychodzący w prostej linii z literatury. Prace w mniej lub bardziej aluzyjny sposób odnoszą się do istniejących tytułów. Jednak większość stara się złapać ducha niebezpieczeństwa, który realizuję się na polu literatury. Wystawa traktuje książkę jako źródło konfliktu, zarówno społecznego jak i wewnętrznego konfliktu samego czytelnika. W lśniących, ładnie zaprojektowanych okładkach kryje się często zdradliwa i wroga treść. Coraz to nowe książki zapełniają półki księgarni, nie wiadomo, która stanie się zarzewiem rewolucji.

Artyści biorący udział w wystawie: Maciej Cuske, Ryszard Górecki, Łukasz Jastrubczak, Krzysztof Kaczmarek, Tomasz Kowalski, Maciej Maciejowski, Anna Okrasko.

6 sierpnia 2009, godz. 20.30
Wystawa czynna do 7 września 2009 roku
Delikatesy
ul. Sarego 20/1, Kraków

Dodaj komentarz