• 2009-08-04

Wieczór dwóch wernisaży w Galerii Sztuki w Legnicy

Od 7 do 30 sierpnia 2009 roku w Galerii Sztuki w Legnicy potrwają dwie wystawy:  Mój kraju, mój raju autorstwa ukraińskiego malarza Wiktora Koniwa oraz Saudade Agnieszki Gajewskiej.

Agnieszka Gajewska
Agnieszka Gajewska

Agnieszka Gajewska jest ubiegłoroczną laureatką legnickich Promocji. Tematem wystawy młodej gdańskiej artystki są rozważania nad znaczeniem terminu Saudade – głównego wyróżnika portugalskiej tożsamości narodowej, który jest określeniem swoistej nostalgii i melancholii. Jest to stan ducha stale obecny w charakterze człowieka, wiążący się z wartościowaniem przeszłości i kontemplacją przemijania. Artystka za punkt wyjścia do powstania obrazów obrała fotografie kobiet. Rozwarstwiła je na cztery stosowane w druku kolory (niebieski, czerwony, żółty i czarny) i wmalowała na odrębne tafle pleksi. Nakładając je na siebie zyskała oryginalne, trójwymiarowe portrety płaczących lub smutnie zamyślonych kobiet. Te niezwykle emocjonalne portrety nieodparcie nasuwają refleksje na temat czasu i przemijania .

Wiktor Koniw
Wiktor Koniw

Wiktor Koniw urodził się w 1961 r. w mieście Kałusz na Ukrainie, jest absolwentem Moskiewskiego Ludowego Uniwersytetu Sztuki. Reprezentuje tradycyjną, wschodnią szkołę malarstwa pejzażowego. Na wystawie zobaczymy cykl obrazów olejnych przedstawiających malownicze krajobrazy Podkarpacia i Dolnego Śląska, urzekających barwą, światłem i bijącym z nich spokojem. To prawdziwa gratka dla miłośników klasycznego malarstwa realistycznego z impresjonistycznymi inspiracjami.

Od 7 do 30 sierpnia 2009
Galeria Sztuki w Legnicy
Wystawa: Mój kraju, mój raju Wiktora Koniwa
Wystawa: Saudade Agnieszki Gajewskiej


Dodaj komentarz